Protezy zębowe – rodzaje i cena

Protezy zębowe to rozwiązanie, które zastępuje naturalne uzębienie. Dlatego są jednym ze sposobów uzupełniania częściowych lub całkowitych ubytków w uzębieniu.

Protezy zębowe – rodzajeProteza

Protezy zębowe stosowane są przez osoby, u których braki w uzębieniu powodują kompleksy. Protezy ruchome dzielimy na: częściowe i całkowite. Pierwszy typ służy do uzupełnienia częściowych braków w uzębieniu, natomiast całkowite stosowane są u osób, które utraciły kompletne uzębienie. Często stosowane są protezy wykonane z akrylu, które pacjent może swobodnie wyciągać z jamy ustnej, np. w celu czyszczenia. Poza tym należy je zakładać na dzień oraz wyciągać na noc, ponieważ powodują ucisk na dziąsła i kość szczękową, co z czasem prowadzi do ich zaniku. W pierwszych dniach noszenia protezy zębów pacjent może odczuwać dyskomfort, zanim przyzwyczai się do sztucznej szczęki.

Czytaj więcej na temat protez zębowych na K2 Dental:
https://www.klinikastomatologiczna.com.pl/oferta/protezy-zebowe

Istnieją różne rodzaje protez zębowych, które możemy podzielić na:

 • Ruchome akrylowe – ten typ zakładany jest między zdrowe zęby i należy do protez ruchomych. Jeżeli u pacjenta nie ma potrzeby usuwania lub leczenia zębów, to na pierwszej wizycie stomatolog pobiera wycisk do pracowni protetycznej. Na podstawie wycisku wyrabiana jest odpowiednia proteza. Natomiast na drugiej wizycie stomatolog dokładnie dopasowuje protezę do kształtu dziąseł pacjenta.
 • Szkieletowe –  umieszczana jest na implantach, które chirurg stomatolog musi wcześniej wszczepić w kość szczękową. Specjalne zatrzaski stanowią solidne elementy mocowania, dzięki czemu proteza jest stabilna. Nie powoduje ucisku na dziąsła oraz kość szczękową, co zapobiega ich zanikaniu – w przeciwieństwie do akrylowych. Proces wszczepienia implantów odbywa się w miejscowym lub ogólnym znieczuleniu – w zależności od pacjenta. Wszystkie zabiegi łącznie z zamontowaniem protezy trwają ok. 3 miesięcy – w zależności od tempa gojenia dziąseł.
 • Nakładkowe – w przeciwieństwie do protez szkieletowych nie wymagają wszczepiania implantów. Żeby skorzystać z tego rozwiązania, pacjent musi mieć zdrowe korzenie zębów, do wewnątrz których montowane są specjalne pręty. Następnie zamocowana zostaje proteza za pomocą zaczepów. Proteza zębowa nakładkowa to rozwiązanie dla osób, które posiadają zdrowe korzenie, ale niemożliwe jest zastosowanie korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego. Konstrukcja jest stabilna podczas przeżuwania pokarmów, dzięki czemu zapewnia wysoki komfort użytkowania. Ryzyko powikłań jest znikome, ponieważ zdrowe korzenie nie zostają naruszone, co znacznie wydłuża proces zaniku wyrostka zębodołowego. Dzięki temu proteza nakładkowa może służyć przez wiele lat, a nawet całe życie.
 • Protezy zębowe elastyczne są rozwiązaniem, które nie powoduje obtarcia dziąseł oraz ucisku podczas spożywania posiłków. Do ich wykonania używany jest termoplastyczny materiał, który cechuje się wysoką trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ten typ protez zakładany jest na specjalnych klamrach zamontowanych między zębami. Podobnie jak w przypadku ruchomych protez akrylowych, montaż odbywa się w ciągu 2 wizyt – jeżeli nie ma potrzeby leczenia lub usuwania zębów.
 • Protezy zębowe stałe są rozwiązaniem, które stosowane jest jedynie u pacjentów, którzy utracili kompletne uzębienie. W celu zamontowania, chirurg stomatolog dokonuje wszczepienia implantów w kość szczękową, które stanowią podstawę konstrukcji protezowej. Najczęściej w tym celu stosowane jest 6  – 8 implantów. Podczas kolejnej wizyty stomatolog montuje w implantach specjalne śruby, które kształtują dziąsła. Po kompletnym zagojeniu ran w dziąsłach, na 3 wizycie lekarz pobiera wycisk, potrzebny do wykonania protezy. Na ostatniej wizycie za pomocą specjalnych zatrzasków następuje zamontowanie protezy.

Do zalet stałych protez zębowych należą:

 • brak ucisku na dziąsła i kość szczękową, w przeciwieństwie do protez ruchomych,
 • brak utrudnień podczas wypowiadania zdań, ponieważ nie przesuwają się podczas ruchów językiem i szczęką,
 • nie wypadają z jamy ustnej,
 • wizualnie nie różnią się od naturalnych zębów.

Często stosowanymi rozwiązaniami są również:

 • Wkłady koronowe – które można zastosować do odbudowania częściowych ubytków w zewnętrznej warstwie zęba lub gdy uszkodzeniu uległy guzki wskutek próchnicy, a nienaruszone pozostają tylko zewnętrzne ścianki. Czas uzyskana pełnego efektu wynosi 5 – 7 dni.
 • Implanty – to sztuczne korzenie wykonane z tytanu, który cechuje wysoka tolerancja przez organizm. Implanty znakomicie zastępują naturalne korzenie zębowe, Po zrośnięciu z kością stomatolog montuje do nich sztuczne zęby, dzięki czemu służą przez cale życie. Proces leczenia trwa około 3 miesięcy.
 • Licówki – wykonane z porcelany nakładane są na zniszczone próchnicą lub starte zęby. Cechują się dużą wytrzymałością oraz pozwalają odzyskać estetyczny i zdrowy uśmiech. Proces zakładania najczęściej odbywa się w trakcie 2 wizyt i przebiega w miejscowym znieczuleniu.

Proteza zębowa

Ile kosztuje proteza zębowa w zależności od typu

Ile kosztuje proteza zębowa? To często zadawane pytanie przez pacjentów. Ceny zależą od wybranego modelu i najczęściej kształtują się następująco:

 • akrylowe od 600 zł,
 • szkieletowe od 1200 zł,
 • nakładkowe od 1500 zł,
 • elastyczne od 2000 zł.

Protezy zębowe to dobry sposób na uzupełnienie utraconego uzębienia. Obecnie oferowane są przez kliniki oraz profesjonalne gabinety stomatologiczne. Rodzaje protez zębowych są dobierane indywidualnie, a o końcowej metodzie decyduje stomatolog po zapoznaniu się ze stanem zdrowia i szczęki pacjenta.

3 komentarze do “Protezy zębowe – rodzaje i cena

 • 3 lutego, 2020 o 7:18 pm
  Bezpośredni odnośnik

  O masakra ile tego jest protezy szkieletowe, nakłądkowe, rychome i wiele innych…, a ja ciągle myślałem, że proteza stomatologiczna to się dzieli na ruchomą is stałą.

  Odpowiedz
 • 19 lutego, 2020 o 5:45 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Cena takich protez zębowych nigdy nie jest stała i wszystko od tego jaki typ wybierzamy i w jakim gabinecie nam ją będą dobierać i wstawiać. Różne gabinety – różne ceny. Więc polecam pierw zapoznać się z ofertami w internecie.

  Odpowiedz
 • 26 lutego, 2020 o 7:45 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Protezę stałą miałem dopieraną w Gdańsku w K2 dental i nie mam zastrzeżeń. Proteza idealnie została dopasowana i cena była bardzo uczciwa. Polecam wszystkim tym, którzy obecnie się zastanawiają nad jej wyborem 🙂 Jest to idealna opcja jeśli kotś nie może sobie pozwolić na implanty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *