Wybielanie zębów u dentysty- ciesz się pięknym uśmiechem

Wybielanie zębów u dentysty jest zabiegiem, który ma na celu poprawić estetykę uzębienia. Cały koszt finansowy spoczywa na pacjencie, który decyduje się na wybielanie zębów? Cena uzależniona jest przede wszystkim od przyjętej metody. Nakładkowe wybielanie to wartość około 800 złotych, natomiast lampą- 1000 złotych. Wybielanie zębów to zatem kosztowna inwestycja, która utrzymuje się nawet kilka lat.

Wybielanie zębów u dentysty – przygotowania

Wybielanie zębów u dentysty, niezależnie od metody, nie wymaga żadnych przygotowań. Wszystkie niezbędne czynności wykonuje stomatolog w gabinecie, obowiązkiem pacjenta jest tylko wykonywać jego zalecenia, od których zależy efektywność zabiegu oraz długość utrzymywania się rezultatów.

Wybielanie zębów u dentysty – dlaczego skorzystać?

Wybielanie zębów u dentysty służy przede wszystkim poprawie wyglądu zębów, dlatego wykonywane jest z powodów estetycznych, a nie medycznych.

Każdy, kto poddał się wybielaniu dostrzega pozytywną różnicę, co ma szczególne znacznie w przypadku poprawy samopoczucia i poczucia własnej wartości

Wykonywanie zabiegu u dentysty gwarantuje również skuteczność i bezpieczeństwo.

Wybielanie zębów nakładkowe – co warto wiedzieć

Wybielanie zębów nakładkowe warto przedstawić, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze przygotowanie, które obejmuje wywiad lekarski i badanie zębów (wszystkie powinny być zdrowe i wyleczone). Nakładkowe wybielanie zębów odbywa się w dwóch etapach. Jeden z nich ma miejsce w gabinecie stomatologicznym, gdzie wykonywany jest odlew zębów. Służy on powstaniu nakładek, które następnie pacjent zakłada samodzielnie w domu przez około dwa lub cztery tygodnie. Przedtem rozprowadza na zębach żel wybielający.

wybielanie zębów u dentysty
 

Wybielanie zębów lampą – co warto wiedzieć

Wybielanie zębów lampą, podobnie jak w metodzie nakładkowej, poprzedza wizyta kontrolna, która ma na celu sprawdzenie stanu uzębienia. Po weryfikacji oraz ustaleniu celów z pacjentem, wykonywana jest fotografia uzębienia, dzięki czemu można dopasować kolor rozjaśniania. Wybielanie zębów lampą jest bardzo podobne do poprzedniej techniki, z tym że zamiast nakładek używa się tutaj lampy. Występuje natomiast żel wybielający, którego działanie aktywuje światło lampy.

Wybielanie zębów u dentysty – i co dalej?

Przy wybielaniu zębów u dentysty, podstawową kwestią jest efektywność. W pierwszym przypadku zależy ona od starań pacjenta oraz jego systematyczności. Przy właściwym stosowaniu nakładek można rozjaśnić zęby nawet o sześć tonów. Wybielanie zębów lampą trwa krócej, ponieważ rezultaty widać natychmiast po zakończeniu działania urządzenia, a także nie wymaga zaangażowania pacjenta. Efekty wybielania zębów utrzymują się jednak krócej niż w przypadku metody nakładkowej.

Efektywność zabiegów zwiększa również przestrzeganie zaleceń:

  • prowadzenie białej diety (unikanie produktów barwiących szkliwo) przez kilka dni,
  • zrezygnowanie z palenia papierosów.

Wybielanie zębów u dentysty czy domowe sposoby?

Wybielanie zębów u dentysty jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż domowe metody, które- przy nieodpowiednim stosowaniu- mogą nawet zaszkodzić. Natomiast po konsultacji z lekarzem można się wspomóc profesjonalną pastą, która wpływa na wybielanie zębów. Efekty uzyskane u dentysty będą się wtedy dłużej utrzymywać.


Bibliografia

1. Urbańczyk-Elżbieciak M., Wybielanie zębów żywych – dostępne metody. Jak dokonać wyboru odpowiedniej, Twój Prz. Stomatol., 2010
2. Dahl J.E., Pallasen U., Tooth bleaching – a critical review of the biological aspects, Rev. Oral Biol. Med., 2003
3. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa. Pol., 2010

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *