Łupież pstry – co to za choroba?
Łupież pstry jest grzybiczym zapaleniem skóry spowodowanym drożdzopodobnym grzybem z rodzaju Malassezia. Drożdżaki te występują naturalnie na naszej skórze. Odżywiają się łojem oraz naskórkiem, rozkładają także tłuszcze.
Łupież pstry – przyczyny
Łupież pstry jest chorobą, która może rozwinąć się praktycznie w każdym wieku. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane, w pewnych sytuacjach dochodzi do niekontrolowanego namnażania się grzyba, który wywołuje zapalenie. Taki efekt może wystąpić w przypadku pojawienia się różnych czynników Jednak jednoznacznie nie można określić ścisłych przyczyn występowania tego zjawiska. Jednak nie ma czym się martwić – skuteczne leki i kosmetyki na łupież pstry są dostępne na rynku.
Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby:
- osłabiona odporność organizmu
- problemy z nadmiernym poceniem się
- tłusta skóra
- otyłość
- nieodpowiednia odzież, która nie przepuszcza powietrza
- nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej
- zmiany hormonalne wywołane np. ciążą, okresem dojrzewania czy przyjmowaniem niektórych leków
- podczas kuracji lekami sterydowymi
- wilgotny i gorący klimat
Łupież pstry – objawy
Łupież pstry objawia się dosyć charakterystycznie. Na skórze pojawiają się nieregularne, znacznie odznaczone plamy o zróżnicowanym zabarwieniu. Dzieje się tak dlatego, że grzybnia zakłóca pracę melaniny, która jest naturalnym barwnikiem skóry. Kolor zmian może być jaśniejszy lub ciemniejszy od koloru naszej skóry. Występują też plamy o zabarwieniu białym, różowym czy czerwonym. Plamy mają tendencje do zwiększania swojej objętości i łączenia się, w rezultacie zajmują coraz większą powierzchnie skóry. Powierzchnia zmiany w łupieżu pstrym jest często sucha i szorstka. Ponadto możemy zaobserwować zjawisko łuszczenia się naskórka. Jednym z objawów może być także świąd przebarwień skórnych. Pstry łupież daje bardzo nieestetyczne objawy. Warto też wiedzieć, że plamy na skórze nie ulegają opaleniu przez słońce, jak i w solarium. Przy opalonej skórze zmiany są bardziej widoczne. Wynika to z tego, że grzyby produkują inhibitor melanogenezy, czyli kwas azelainowy. Miejsce występowania plam bywają bardzo różne. Przebarwienia mogą być umiejscowione na całym ciele.
Najczęstsze obszary występowania plam to:
- klatka piersiowa
- okolice między łopatkowe
- plecy
- kark
- pachwiny
- ramiona
- dekolt
- okolice zgięć stawów
Łupież pstry daje bardzo widoczne objawy. Szczególnie problematyczne są w okolicach naszego ciała, których nie możemy zakryć. Łupież pstry na twarzy jest wstydliwym problemem, choć w tym obszarze ciała nie zdarza się tak często, jak w wymienionych wcześniej miejscach. Jednak i na twarzy i w jej okolicach mogą wystąpić plamy. Nieleczone zmiany z czasem się pogłębiają. Niestety nawet po wyleczeniu mają tendencje do nawrotów, które są bardzo częste. Tę chorobę można zaliczyć do chorób przewlekłych.
Łupież pstry – rozpoznanie
Łupież pstry nie zawsze bywa łatwy do rozpoznania. W szczególności, gdy objawy choroby nie są zbyt widoczne. Najczęstszym sposobem zdiagnozowania choroby jest wywiad z pacjentem i dokładne obejrzenie zmian. Przy rozpoznaniu lekarz może użyć jodyny lub lampy Wooda. Pomocny będzie także fakt, że zmiana nie jest możliwa do opalenia, a z czasem plamy naskórne się nasilają. Jednak pamiętajmy, że łupież pstry nie zawsze daje jednoznaczne objawy i kluczowe jest odróżnienie go od chorób dających podobne objawy. Choroby, które objawiają się podobnie do łupieżu pstrego to bielactwo kiłowe, bielactwo nabyte, łupież różowy Giberta i łojotokowe zapalenie skóry.