Leczenie nadciśnienia tętniczego

Prawidłowe ciśnienie krwi zdarza się coraz rzadziej, jeżeli aż 30-40% osób w naszym kraju ma nadciśnienie tętnicze. To poważny problem, aczkolwiek czasami bagatelizowany. Kiedyś dotyczył głównie ludzi starszych, ale obecnie nawet młodzi mają diagnozowane podwyższone ciśnienie.

Warto sobie uzmysłowić, że tak naprawdę trudno w stu procentach oszacować liczbę osób cierpiących na nadciśnienie, ponieważ niekiedy przebiega ono praktycznie bezobjawowo i jest wykrywane przypadkowo. Bóle głowy zazwyczaj tłumaczy się zmęczeniem bądź zmianami pogodowymi. Owszem, mogą one wynikać z tych powodów, ale dobrym pomysłem będzie skontrolowanie swojego ciśnienia, jeżeli pojawiają się w miarę często. Trzeba mieć świadomość, że nadciśnienie tętnicze, które nawet nie daje żadnych objawów, i tak niszczy organizm od wewnątrz. Przy długo utrzymujących się wysokich wartościach ciśnienia może dojść do zawału serca, udaru mózgu czy też niewydolności serca i nerek. Zbyt wysokie ciśnienie skutkuje również zaburzeniami wzroku, słuchu i równowagi.

Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze?

Najbardziej optymalnym ciśnieniem u człowieka dorosłego będzie 120/80 mmHg, przy ciśnieniu skurczowym 130-139 mmHg oraz / lub rozkurczowym 85-89 mmHg mówi się jeszcze o prawidłowym, aczkolwiek wysokim ciśnieniu tętniczym. Natomiast, kiedy jedna z wartości bądź obie przekraczają 140/90 mmHg mamy już do czynienia z nadciśnieniem. Oczywiście takie wskazanie oznacza stan łagodny i przy podjęciu odpowiednich kroków można zapobiec rozwojowi nadciśnienia.

Walka z nadciśnieniem krok po kroku

Tak naprawdę warto podjąć leczenie już na etapie wartości prawidłowych, ale wysokich. W związku z tym konieczne będzie w miarę regularne mierzenie ciśnienia. Można to zrobić w każdej przychodni, a nawet w niektórych aptekach. Dostępne są również ciśnieniomierze do użytku domowego. Należy przy tym pamiętać, aby nie dokonywać pomiaru po wysiłku fizycznym, przy dużym zdenerwowaniu bądź po alkoholu, ponieważ wyniki mogą zostać zafałszowane. Nie jest niczym niepokojącym jednorazowy skok ciśnienia pod wpływem emocji, problem wynika z długo utrzymującego się nadciśnienia.

Przy lekkim nadciśnieniu warto stosować specjalne zioła na nadciśnienie. W aptekach i sklepach zielarskich są gotowe mieszanki ziół, najczęściej zawierające rutę, kwiatostan głogu, ziele jemioły i skrzypu oraz liście melisy (więcej o tym tu: http://zawalserca.net/ziola-na-nadcisnienie/). Bardzo popularny, a przy tym wyjątkowo skuteczny okazuje się głóg i to zarówno jego kwiaty, jak i owoce. Znajdujące się w nim flawonoidy i procyjanidy wykazują działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, w tym naczyń wieńcowych. Nie tylko obniżają ciśnienie krwi, ale także powodują wydajniejszą pracę serca. Z kolei ruta ma zarówno flawonoidy, jak i alkaloidy chinolinowe, furochinolinowe, akrydynowe oraz furanokumaryny, które skutecznie pobudzają krążenie obwodowe, a jednocześnie obniżają ciśnienie krwi. Dostępne są również inne zioła na nadciśnienie, a na pewno warta polecenia będzie jemioła.

Oprócz stosowania ziół, niezbędna jest umiarkowana aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu, utrzymanie prawidłowej wagi oraz odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce, kasze i orzechy. Osoby palące zdecydowanie powinny zerwać z nałogiem.

Kiedy konieczne są leki na nadciśnienie?

Kiedy nie pomagają ani zioła na nadciśnienie, ani również zmiana stylu życia i żywienia, to zazwyczaj następnym krokiem okazują się leki na nadciśnienie, które przepisuje lekarz. Mogą to być diuretyki o działaniu moczopędnym, beta-blokery, leki rozszerzające naczynia, blokujące kanały wapniowe czy też medykamenty działające na centralny układ nerwowy. Decyzję o wyborze optymalnego preparatu podejmuje lekarz na podstawie badań i stwierdzonych przyczyn nadciśnienia.

2 komentarze do “Leczenie nadciśnienia tętniczego

 • 9 lutego, 2018 o 6:59 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Najgorsze jest chyba nadciśnienie w ciąży, bo można naprawdę spanikować, że dzieje się, albo stanie się coś złego. A to wcale nie jest takie groźne, bo po porodzie nadciśnienie zazwyczaj szybko się normuje i wszystko zaczyna się układać. Nie pierwszego dnia i nie tygodnia, ale nie trzeba czekać jakąś nieskończoność.

  Odpowiedz
 • 15 marca, 2018 o 8:56 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nawet w ciąży można stosować zioła na nadciśnienie. Zwłaszcza, że w ciąży nie można brać leków, a zwłaszcza na nadciśnienie, bo to naprawdę jest kłopot i może być wręcz groźne dla życia dziecka! Zioła to co innego, ale też trzeba z głową to stosować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *