Izotretynoina – składnik popularnych tabletek na trądzik

Trądzik to powszechny problem zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych. Nie potrafisz sobie z nim poradzić? Nie wiesz, jaką metodę leczenia wybrać? Dowiedz się jak działają tabletki na trądzik i pozbądź się swojego problemu raz na zawsze.

Jakie są najbardziej znane tabletki na trądzik?

Na polskim rynku można znaleźć mnóstwo preparatów, które mają za zadanie zwalczyć trądzik. Pamiętajmy o tym, że niemal każdy lek na trądzik działa w taki sposób, że wysusza lekko twarz, dlatego kurację tabletkami warto wspomóc używając kremów nawilżających. Do najczęściej spotykanych leków należą m.in.: izotek, aknenormin, roaccutane, axotret oraz curacne. W każdym z tych leków znajduje się izotretynoina. To zupełnie inna metoda leczenia niż popularne tabletki hormonalne na trądzik. Leczenie trądziku izotretynioną  jest dosyć skuteczne. Miejmy jednak świadomość, że jest to substancja, która nie tylko pomaga zwalczać trądzik, ale także może powodować skutki uboczne. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego leku.

Izotek – garść najpotrzebniejszych informacji

To wydawany na receptę lek na trądzik, który należy stosować przede wszystkim w sytuacji ciężkiego i umiarkowanego trądziku. W trakcie kuracji środek zmniejsza od 35-80% rozmiary gruczołów łojowych skóry, a także zmniejsza wydzielanie sebum o 80%. Redukcja sebum powoduje także zmniejszenie się trądziku na skórze. Podczas pierwszych dni kuracji może dojść do pogorszenia stanu skóry. W ciągu około tygodnia od początkowego pogorszenia stan skóry powinien ulec poprawie. Nie należy przyjmować dwóch dawek jednocześnie. Jeśli pominęliśmy dawkę, trzeba ją przyjąć jak najszybciej. Kuracja trwa zwykle kilka miesięcy. Jeśli z leczenia zrezygnujemy wcześniej niż zalecił nam to lekarz, kuracja może okazać się nieskuteczna. Te tabletki na trądzik na receptę mogą powodować takie skutki uboczne, jak:

 • suchość skóry, oczu i ust,
 • łuszczenie się skóry.

Z tego powodu warto zainwestować wcześniej w dobry krem nawilżający. Inne działania niepożądane to:

 • rumień,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśni i stawów,
 • podrażnienie błony śluzowej nosa,
 • obecność krwi w moczu.

O każdym tego typu incydencie należy poinformować lekarza.

Aknenormin – co powinieneś o nim wiedzieć

Aknenormin to lek przeznaczony dla osób, które zmagają się z ciężkim lub umiarkowanym rodzajem trądziku. Zawarta w aknenorminie izotretynoina na trądzik powoduje złuszczanie oraz rogowacenie skóry. Tym samym oczyszcza skórę z trądziku, a także spłyca blizny. Aknenormin dodatkowo pobudza komórki do produkcji kolagenu oraz charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Do najczęstszych skutków ubocznych wywołanych przez ten lek należy suchość skóry oraz ust, dlatego kuracja tym środkiem powinna iść w parze z zakupem kremu nawilżającego, aby zminimalizować działanie niepożądane. Specyfik może powodować także uczulenie na zewnętrznej części dłoni, którego jednak łatwo się pozbyć odpowiednio dobraną maścią. Lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko poronienia. Podczas kuracji należy zrezygnować z opalania, tatuowania ciała oraz depilacji woskiem. Kuracja trwa zwykle kilka miesięcy i powinna pozostawić skórę wolną od trądziku.

Roaccutane – najważniejsze informacje

Kuracja lekiem trwa do 24 tygodni. Jej efektem jest pozbycie się trądziku na stałe. Lek polecany jest osobom, które cierpią na ciężką odmianę trądziku pospolitego i u których leczenie innymi środkami się nie sprawdziło. Ze względu na obecność izotretynoiny, nie mogą po niego sięgać kobiety w ciąży. Podczas stosowania tego środka nie należy również długo przebywać na słońcu. Ze względu na często występujący skutek uboczny, jakim jest suchość skóry, warto podczas kuracji stosować kremy nawilżające. Inne wywoływane przez roaccutane możliwe działania niepożądane to:

 • zapalenie jamy gardłowo-nosowej,
 • zwiększenie cholesterolu i glukozy we krwi,
 • bóle głowy,
 • suchość oka.

Axotret – dowiedz się więcej

Leki na trądzik przepisze jedynie specjalista.Zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, redukcja rogowacenia naskórka oraz pobudzenie komórek do odbudowy – to trzy główne etapy działania tego leku. Axotret bierze się od 16 do 24 tygodni w zależności od wskazania lekarza. To lek, w którym obecna jest izotretynoina, opinie ma jak wiadomo podzielone. Skutki uboczne, które może powodować, to przede wszystkim sucha skóra (dlatego wcześniej warto zapobiegawczo stosować krem nawilżający), bóle głowy oraz krwawienie z nosa. Po kuracji skóra powinna zostać oczyszczona i być wolna od trądziku. Przez jakiś czas – zarówno w trakcie terapii, jak i po niej – warto wstrzymać się z depilacją ciała woskiem oraz z peelingami związanymi z tarciem naskórka.

Curacne – kiedy warto go wybrać?

Ostatnim lekiem na naszej liście jest curacne, który stosuje się do 24 tygodni. Jej szczególnie polecany osobom, które zmagają się z dużym i średnim trądzikiem guzkowym i są narażone na duże blizny po nim. Ten lek powinien pomóc pozbyć się na stałe trądziku. W trakcie kuracji, jak i 6 miesięcy po niej należy powstrzymać się od depilacji ciała woskiem. Mogłaby ona uszkodzić skórę. Najczęstsze wywołane przez substancję jaką jest izotretynoina skutki uboczne to:

 • suchość skóry, oczu, ust,
 • krwawienie z nosa,
 • ból głowy,
 • bóle pleców,
 • wzrost wrażliwości na światło.

Jeśli zmagamy się z ciężką odmianą trądziku, leki hormonalne na trądzik to niejedyne rozwiązanie. Możemy także sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie izotretynoinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *