Kiła jest ogólnoustrojową chorobą zakaźną

Choć większość już dawno o niej zapomniała, wciąż zbiera żniwa na całym świecie, zwłaszcza wśród osób młodych pomiędzy 20 a 39 rokiem życia. Nieleczona staje się chorobą o charakterze przewlekłym. Zagrożone nią są także osoby nie obarczone wysokim ryzykiem, dlatego warto zapoznać się z objawami i przebiegiem choroby, aby w razie potrzeby zgłosić się w odpowiednim momencie do lekarza nie narażając zdrowia swoich bliskich. 

Etapy choroby

Zakażenie chorobą najpierw dotyczy osoby zachowującej się ryzykownie – zawierającej znajomości na jedną noc z przygodnie poznanymi osobami, nie używającej zabezpieczenia podczas stosunku i posiadającej wielu partnerów seksualnych. Kiła jest chorobą weneryczną, która następnie przenosi się na osoby zdrowe.

Kiła przenoszona jest drogą płciową. Czynnikiem zakaźnym jest bakteria – krętek blady. Przedostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe albo uszkodzoną skórę. W miejscu zakażenia gwałtownie się rozmnaża, a następnie wędruje po całym organizmie wraz z krwią. Pierwsze objawy mogą zostać niezauważone. Po około trzech tygodniach od momentu zakażenia, w jego miejscu pojawia się niewielkie owrzodzenie. Łatwo je pominąć, ale wyraźną oznaką zakażenia kiłą są następujące po sobie wysypki.

Przebieg kiły ma 4 stadia:

Najpierw mogą mieć charakter plamisty. Nie swędzą, tworzą czerwone plamy na kończynach i głowie. Często nawracają, już w postaci grudek w pachwinach, a ich uszkodzenie powoduje sączenie płynu surowiczego. Nieleczona choroba rozwija się nadal i po kilku latach wyniszcza organizm od środka. Atakuje nerki, wątrobę, kości, stawy, serce, może prowadzić do śmierci.

Badania i leczenie

Nawet jeśli wydaje się, że nie ma zagrożenia, warto przeprowadzić badania na obecność kiły. Badania można podzielić na swoiste i nieswoiste. Diagnostyka polega na stwierdzeniu obecności krętka bladego w zmianach występujących na ciele chorego.

Testem nieswoistym (niekrętkowym) jest badanie  odczynu WR (Wassermanna). Czasem badanie to daje wynik fałszywie pozytywny (np. przy mononukleozie), dlatego konieczne jest potwierdzenie go testem swoistym (krętkowym).

Badanie w kierunku wykrycia kiłyKiła w okresie przebiegającym bezobjawowo jest bardzo trudna do wykrycia. Niektóre z objawów wydają się nie być niepokojące, a do tego pasują do wielu innych chorób. Anonimowo można wykonać test w poradni wenorologicznej. Testy są obowiązkowo przeprowadzane u kobiet w ciąży, pozostali pacjenci muszą wyrazić chęć badania.

Na kiłę działa penicylina. Kuracja trwa około miesiąca. Wcześnie rozpoznana może być całkowicie wyleczona. W czasie antybiotykoterapii należy unikać kontaktów seksualnych. Skuteczność jest bardzo wysoka – prowadzi do zlikwidowania zakaźności oraz zatrzymania procesów degradujących narządy wewnętrzne.

Profilaktyka

Do działań profilaktycznych należy bezpieczeństwo życia seksualnego, tj. stosowanie prezerwatyw w czasie stosunku (także oralnego), wykonanie badań przed rozpoczęciem zachowań seksualnych z nowym partnerem oraz unikanie działań podwyższających ryzyko zachorowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *