Kamica żółciowa – diagnoza i objawy

Kamica żółciowa to jedna z najczęściej występujących chorób – szacuje się, iż cierpi na nią niemal 20% całego społeczeństwa. Kamica pęcherzyka żółciowego powstaje na skutek zahamowania przepływu żółci, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się kamieni, złożonych przede wszystkim z cholesterolu i białek.

Powstawaniu kamicy żółciowej sprzyjają nie tylko choroby genetyczne, bądź nabyte (zwłaszcza związane z rozwojem cywilizacyjnym), ale także przyjmowanie niektórych leków, poddawanie się zabiegom operacyjnym czy nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Kamica żółciowa – zwłaszcza nierozpoznana i nieleczona – może mieć groźne konsekwencje. Dlatego tak istotne jest szybkie i właściwe jej rozpoznanie, które umożliwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Więcej na stronie: http://kamicazolciowa.edu.pl/przyczyny-kamicy-zolciowej/

Objawy kamicy żółciowej

W wielu przypadkach kamica pęcherzyka żółciowego może przebiegać bezobjawowo – zwłaszcza na początku występowania choroby. Według bardzo ostrożnych szacunków niemal 70% pacjentów nie posiada żadnych objawów lub występujące objawy są tak niecharakterystyczne, iż trudno je rozpoznać. W konsekwencji wielu pacjentów nie podejmuje leczenia, co może być bardzo groźne. Dlatego tak istotne jest zwracanie uwagi na wszelkie dolegliwości, które mogą zwiastować kamicę żółciową.

Do typowych i najczęściej występujących objawów choroby należy zaliczyć:

Charakterystycznym objawem kamicy żółciowej jest tak zwana żółtaczka mechaniczna, czyli żółte zabarwienie skóry oraz twardówek.

Diagnoza kamicy żółciowej

Podstawowym warunkiem podjęcia leczenia kamicy żółciowej jest szybkie i właściwe rozpoznanie choroby. Dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy udać się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wykonanych badań będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednią terapię.

Pierwszym krokiem w rozpoznawaniu choroby jest dopytanie pacjenta o objawy i wykonanie badania fizykalnego. Napięcie powłok brzusznych oraz wyczuwalny i tkliwy pęcherzyk żółciowy to pierwsze niepokojące sygnały.

Dodatkowe badania ułatwiające zdiagnozowanie kamicy żółciowej to:

  • USG jamy brzusznej (które jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania choroby),
  • zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej (pozwala wykryć uwapnione kamienie, które jednakże nie występują u wszystkich pacjentów),
  • tomografia komputerowa (która jest niezwykle dokładna),
  • badanie endoskopowe.

Oprócz badań inwazyjnych, lekarz zleca dodatkowo morfologię krwi, aby ocenić ilość białych krwinek oraz innych substancji mających bezpośredni wpływ na pracę wątroby. Równie ważne jest to, aby podczas badań lekarz uwzględnił także schorzenia, które mogą dawać podobne objawy, jak kamica żółciowa. W przypadku potwierdzenia choroby niezbędne jest zastosowanie odpowiedniej terapii – o jej rodzaju i przebiegu zawsze decyduje lekarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *