Główne objawy padaczki

Alkohol oraz inne używki, brak ruchu czy niewłaściwe odżywanie mogą doprowadzić do kłopotów z naszym zdrowiem. Jednak należy mieć świadomość, iż istnieje pewna grupa chorób, których pojawienie często bardzo ciężko jest przewidzieć. Mowa tu między innymi o epilepsji, zwanej popularnie padaczką. Zatem skąd bierze się ta choroba, jakie są jej główne objawy oraz w jaki sposób możemy jej zapobiegać?

Należy mieć świadomość, że epilepsja (nazywana popularnie padaczką) to choroba, która zaliczana jest do schorzeń neurologicznych. Polega ona na tym, iż chwilowo zostają zaburzone funkcje grupy neuronów. Tym samym komórki nerwowe, które skupione są w tak zwanym ognisku padaczkowym w pewnym obszarze mózgu doprowadzają do wystąpienia napadu.

Objawy padaczki

Jak powszechnie wiadomo, padaczka wielu osobom kojarzy się między innymi z wystąpieniem silnych drgawek, jak również z wyprężeniem ciała. Często podczas takiego ataku następuje utrata przytomności. Z tego powodu wielu chorych, którzy nieustannie zmagają się z tą chorobą, są narażeni nawet na utratę życia, w przypadku gdy przykładowo atak dopadnie ich na ulicy i mogą przewrócić się, uderzając głową o twardy krawężnik. Jednak takich sytuacji w ich życiu codziennym jest bardzo dużo, ponieważ zagrożenia, jakie czyhają na te osoby, są bardzo poważne. Często chory może również udusić się swoją własną treścią żołądkową. Z tego powodu, jeżeli zauważymy takiego chorego człowieka na ulicy, należy bezzwłocznie mu pomóc. Zatem jakie są główne objawy tej choroby?

Atak padaczki to między innymi utrata przytomności, jak również drgawki oraz wyprężenie ciała. Chory w takiej sytuacji może również stracić przytomność, jednak nie jest to normą. Taki atak może trwać kilka sekund, jednak może również występować nawet przez kilka minut. Zatem co powinniśmy robić w takiej sytuacji? Gdy zobaczymy przykładowo takiego chorego na ulicy, w jaki sposób możemy mu pomóc?

Pierwsza pomoc przy epilepsji

Niestety, w dzisiejszych czasach jeszcze wiele osób boi się pomagać osobom chorym na epilepsję. Bardzo często dzieje się tak dlatego, że zupełnie nie wiemy w jaki sposób możemy jej pomóc. Warto pamiętać, że powinniśmy przede wszystkim zachować spokój. Większość takich napadów trwa do 2 do 4 minut. Powinniśmy w takiej sytuacji przede wszystkim zapewnić choremu bezpieczeństwo. Bardzo dobrym pomysłem jest przykładowo przeniesienie go na ławkę z ulicy. Jednak nie możemy również zapominać o tym, iż należy zadbać także o własne bezpieczeństwo w takiej sytuacji – w tym temacie więcej tutaj: http://epilepsja.info.pl/. Należy więc chorego ułożyć na boku. Taka pozycja z pewnością uratuje go przed zakrztuszeniem się własną treścią pokarmową. Gdy napad trwa dłużej niż 10 minut, powinniśmy wezwać pogotowie.

Padaczka u dzieci

Należy mieć świadomość, iż padaczka to choroba wieku dziecięcego. Najczęściej jest ona diagnozowana właśnie u dzieci oraz młodzieży w szczególności przed 19. rokiem życia. Dlatego jeżeli nasze dziecko źle się czuje lub też zauważymy w jego zachowaniu coś niepokojącego, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Codziennie z tą chorobą w Polsce zmaga się około 400 tysięcy chorych. Jest to jedno z najbardziej popularnych, jak również najbardziej poważnych zaburzeń neurologicznych. Dzieci oraz młodzież w tej grupie stanowią aż 75% chorych. Dlatego warto dokładnie dowiedzieć się, jakie są pierwsze objawy padaczki, aby w porę zapobiec chorobie lub też uchronić swoje dziecko przed skutkami tej ciężkiej choroby.

2 komentarze do “Główne objawy padaczki

 • 31 stycznia, 2018 o 3:48 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nie łudźcie się, że poznacie pierwsze objawy padaczki. Najczęściej jest tak, że wcale nie są to drgawki czy cokolwiek co może je przypominać. Objawy padaczki mogą być zupełnie inne i trzeba być lekarzem, żeby się w tym wszystkim zorientować.

  Odpowiedz
 • 15 lutego, 2018 o 9:22 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Bo mylisz objawy padaczki z atakiem padaczki. A to są dwie całkowicie różne sprawy. Epilepsja nie pojawia się nagle, nawet jak się niektórym tak wydaje. Rozwija się powoli i w końcu się pokazuje na tyle, że leczenie jest już bardzo rudne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *