Co na trądzik różowaty?

Lekarze nie znają dokładnej przyczyny trądziku różowatego, ale wierzą, że niektórzy ludzie mogą odziedziczyć tendencję do rozwoju zaburzenia. Niektórzy badacze uważają, że zaburzenie, w którym naczynia krwionośne rozszerzają się zbyt łatwo, wywołują zaczerwienienie. Czynniki, które powodują wystąpienie zmian skórnych związanych z tą przypadłością to głównie: gorące kąpiele, intensywne ćwiczenia, światło słoneczne, wiatr, bardzo niskie temperatury, gorące lub pikantne potrawy i napoje. Także spożywanie alkoholu, menopauza, stres emocjonalny, długotrwałe stosowanie sterydów miejscowych i rozwój chorobotwórczych bakterii przyczynia się do wystąpienia choroby.

Jak trądzik różowaty jest leczony?

Chociaż nie ma idealnego lekarstwa na trądzik różowaty, może być on leczony i kontrolowany. Celem leczenia prowadzonego przez dermatologa jest kontrolowanie stanu i poprawienie wyglądu skóry pacjenta. Może to potrwać kilka tygodni lub miesięcy, zanim osoba zauważy poprawę stanu skóry. Leczenie trądziku różowatego obejmuje leki stosowane bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Niektórzy lekarze przepisują antybiotyk miejscowy stosowany bezpośrednio na skórę, natomiast dla osób z cięższymi przypadkami lekarz może przepisać doustne antybiotyki.

Pacjenci mogą odgrywać ważną rolę w przejęciu kontroli nad chorobą a mianowicie:
Prowadzić pisemny zapis o sytuacjach, w których nasilały się objawy, czyli zaobserwowano zwiększenie ilości pęcherzy, grudek i krost oraz powiększenie się obszaru zaczerwienia skóry.
Stosować ochronę przeciwsłoneczną. Większość osób powinna codziennie używać kremu chroniącego przed promieniami ultrafioletowymi.
Używać łagodnego środka do nanoszenia na skórę twarzy i okolic zmienionych chorobowo. Kremy do skóry, które zawierają leki, takie jak kwas azelainowy, brimonidyna lub metronidazol.

Elektrochirurgia, dermabrazja i chirurgia laserowa mogą być stosowane, jeśli silnie zaczerwieniona skóra spowodowana jest rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i obserwuje się stałe nasilanie objawów.

Jeden komentarz do “Co na trądzik różowaty?

  • 25 lipca, 2017 o 6:28 am
    Bezpośredni odnośnik

    Wydaje mi się , że właśnie zmagam się z problemem trądziku różowatego – opis jest adekwatny do tego co widzę na twarzy. Czy ktoś próbował wyleczyć się sam tak jak ja i używał kosmetyków z tej strony:
    https://acnerose.pl/ ? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *