Zmiany spowodowane wirusem HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo groźny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. U płci pięknej jest najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy – choroby, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Zmiany, które może spowodować wirus HPV, są bardzo rozległe, przez co znacznie zwiększa się ryzyko choroby nowotworowej u osób, które przeżyły długotrwałą infekcję z udziałem tego wirusa.

Wirus HPV zazwyczaj nie powoduje zewnętrznych objawów, które świadczyłyby o jego obecności w organizmie. Istnieje około stu dwudziestu rodzajów wirusa – każdy z nich jest nisko- lub wysokoonkogenny. Z reguły szczepy wirusa cechujące się wysoką onkogennością, które przewlekle występują w organizmie kobiety, powodują niezwykle ciężką, jaką jest rak szyjki macicy. Niemal każdy przypadek tego schorzenia spowodowany jest obecnością wirusa HPV w organizmie kobiety.

Niskoonkogenne odmiany wirusa HPV powodują czasami widoczne objawy. Są nimi kłykciny kończyste. Są one małymi brodawkami, które występują w okolicach narządów płciowych kobiety lub mężczyzny. Mogą być szczególnie niewygodne dla mężczyzn, jeśli wystąpią w cewce moczowej. Znacząco utrudnia to oddawanie moczu, dlatego w takim wypadku zalecany jest zabieg chirurgiczny, zmierzający do usunięcia kłykciny.

Zmiany brodawkowate u kobiet najczęściej występują przy pachwinach, w odbycie lub na sromie i pochwie. Mężczyźni, oprócz wspomnianej już kłykciny w cewce moczowej, mogą dotkliwie odczuć brodawki na penisie i mosznie. Nie ma się jednak czego obawiać. Kłykciny kończyste nie przekształcają się w zmiany nowotworowe, ponadto ustępują wraz z wyleczeniem infekcji spowodowanej wirusem HPV.

Wiele osób decyduje się na usunięcie zmian brodawczakowatych jeszcze w okresie trwania choroby. Leczenie farmakologiczne w tym przypadku nie przynosi wymiernych rezultatów, dlatego stosuje się odpowiednie zabiegi. Przede wszystkim może to być kriooperacja. Polega ona na wymrożeniu kłykciny i jej usunięciu. Jest to stosunkowo prosty zabieg, po którym pacjent nie ma dużej bolesności pooperacyjnej. W przypadku zmian bardziej zaawansowanych, stosuje się znacznie bardziej skomplikowane zabiegi operacyjne.

Warto pamiętać, że wyleczenie kłykcin nie stanowi wyjścia z trudnej sytuacji, jaką jest infekcja z udziałem wirusa HPV. Nadal niewskazane jest podejmowanie kontaktów płciowych, ponieważ możemy zarazić partnera seksualnego. Ponadto w przypadku, gdy pozbyliśmy się kłykcin, mogą one stosunkowo szybko powrócić, ponieważ są podatne na odnawianie. Dlatego zabiegi, które wykonaliśmy w celu ich pozbycia się, będziemy musieli w wielu wypadkach ponowić.

Wysokoonkogenne odmiany wirusa HPV mogą powodować zmiany nowotworowe. Jednocześnie nie są obecne objawy zewnętrzne, dlatego jedyną możliwością uzyskania informacji na temat infekcji, która nawiedziła nasz organizm, jest test HPV. Można go wykonać w profesjonalnym laboratorium bądź w na własną rękę, zamawiając odpowiedni zestaw w sieci internetowej. Pozytywny wynik świadczy o obecności wirusa – w takim wypadku konieczne jest zgłoszenie się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *