Przyczyny zwichnięcia rzepki

Rzepka jest częścią ciała, której celem jest ochrona przedniej części stawu kolanowego. Może się zdarzyć, że ją zwichniemy, co wiąże się z dużym bólem i pokaźnym obrzękiem. Bardzo ważne jest, aby takim defektem zajął się ortopeda, ponieważ w przypadku zaniechania wizyty u lekarza może dojść do poważnych powikłań.
Należy zaznaczyć, że do zwichnięcia rzepki częściej dochodzi u dzieci niż u dorosłych. Szczególnie narażone na tą kontuzję są młode dziewczynki. Najczęściej do zwichnięcia dochodzi w drodze urazu bezpośredniego. Powstaje on w wyniku uderzenia w rzepkę. Może dojść do tego w różnych sytuacjach – bolesny upadek, cios w rzepkę bądź inne podobne sytuacje mogą powodować zwichnięcie. Jak wiadomo, większą aktywnością ruchową wykazują się dzieci, co powoduje, że ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest u nich większe.

Dobry ortopeda w Gdańsku? Sprawdź http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopedia w Centrum Zdrowia Lifemedica Gdańsk

Czasem jednak zwichnięcie rzepki powstaje w wyniku urazu pośredniego. Może do niego dojść między innymi przez przeżywanie innych dolegliwości związanych z stawem kolanowym. Najbardziej typowym przykładem jest koślawość kolan, która zwiększa prawdopodobieństwo zwichnięcia rzepki. Także osoby, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu kostnego są bardziej narażone na tą dolegliwość. Mowa tu w szczególności o zaburzeniach rozwoju kości, które bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie kolan.

Do powstania kontuzji może przyczynić się także nieprawidłowo działający mięsień czworogłowy uda. Przede wszystkim nieprawidłowe napięcie sprzyja zwichnięciu rzepki. Do pośrednich czynników, które mogą wpłynąć na wspomniany defekt, należy również zaliczyć wszelkie zmiany patologiczne związane z kończyną dolną. Znacząco zwiększają one ryzyko schorzenia, dlatego należy je jak najszybciej wyleczyć. Także płaskostopie może powodować zwichnięcie, dlatego dobrze je odpowiednio szybko skorygować.

Jeżeli podejrzewamy u siebie zwichnięcie rzepki, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Zleci on nam wykonanie usg stawu kolanowego, dzięki czemu poznamy charakter schorzenia oraz stopień jego zaawansowania. W większości wypadków należy na odpowiedni okres czasu, zazwyczaj do kilku tygodni, unieruchomić nogę w gipsie. W tym okresie znika krwiak. Czasem jednak konieczna jest operacja, szczególnie wtedy, gdy uraz ma charakter powtarzający się.

Nie można bagatelizować zagrożeń, jakie niesie ze sobą zwichnięta rzepka, ponieważ powikłania mogą być tragiczne w skutkach. Przede wszystkim zwichnięcia mogą się pojawiać częściej, co bardzo niekorzystnie wpływa na chrząstkę stawową, która chroni rzepkę. Zdecydowanie najbardziej niekorzystnym powikłaniem może się okazać zwyrodnienie stawu kolanowego, które w dłuższej perspektywie może spowodować stałą niemożność poruszania kolanem.

Więcej na stronie: http://ortopedico.pl

2 komentarze do “Przyczyny zwichnięcia rzepki

 • 21 sierpnia, 2016 o 6:35 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Im silniejsze mięśnie, tym mniejsza szansa na to, że rzepka będzie zwichnięta. Jak się ma silne nogi, to kontuzje stawów praktycznie się nie zdarzają. Siłę budować można natomiast na różne sposoby – bo nie zawsze trzeba spędzać godziny na siłowni, ale czasem wystarczą znacznie mniej obciążające, ale regularne aktywności jak choćby jazda na rowerze czy spacery.

  Odpowiedz
 • 22 sierpnia, 2016 o 6:18 am
  Bezpośredni odnośnik

  Dlatego właśnie tak często zwichnięcie rzepki zdarza się u dzieci. Bo mają mnóstwo energii, a nie potrafią jeszcze ocenić jak bardzo ich rozpiera w porównaniu do możliwości ich organizmu. I zdarzają się urazy. Na szczęście dziecko bardzo szybko się regeneruje i nie będą to kontuzje stałe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *