Sprawdź, czy nie zagrażają Ci żylaki.

Żylaki, często są definiowane jako choroba dermatologiczna. Nie oznacza to jednak, że należy je bagatelizować. Wbrew pozorom, mogą mieć one bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. i choć zaczynają się od uczucia ciężkości nóg i specyficznych pajączków, to warto je wyeliminować. Dla własnego dobra…

Kto jest w grupie podwyższonego ryzyka?

Medycyna jasno zdefiniowała, kto należy do grup wysokiego ryzyka w zakresie choroby żylakowej. Sprawdź, sam w nich nie jesteś:

1. Rasa. Wbrew pozorom, choroby często można uznać za rasistowskie. Dlaczego? Żylaki dotykają wyłącznie osób o karnacji białej. W przypadku Murzynów, takie schorzenia nie występują. Nic w tym dziwnego – oprócz nieco innych właściwości skóry, reprezentacji tej rasy odżywiają się znacznie lepiej od nas, prowadząc przy tym znacznie zdrowszy tryb życia.

2. Palenie papierosów i picie alkoholu. Na powstawanie żylaków, mają znaczny wpływ szeroko rozumiane używki. Chodzi oczywiście o alkohol i papierosy, które znacznie zwiększają ciśnienie krwi i tym samym – potęgują postęp choroby żylakowej. Jeśli więc palimy bądź pijemy, ograniczmy wpływ tych używek na nasz organizm.

Zobacz: Chirurgia naczyniowa Gdańsk

3. Brak ruchu. Siedzenie po kilka godzin w wymuszonych pozycjach (całkowicie bez ruchu), może bardzo szybko przyspieszyć postępy choroby żylakowej. Jak już wspominaliśmy, powstaniu tej choroby sprzyjają takie właśnie czynniki. Są one odpowiedzialne głównie za ociężałość i obrzęki nóg.

4. Zbyt duża masa ciała. Na powstawanie żylaków, ogromny wpływ ma również nasza masa ciała. I nie chodzi tu wcale o nadmierne obciążenie. Po prostu, odkładający się tłuszcz (czasami nawet w naczyniach włosowatych), powoduje pękanie naczynek krwionośnych, z jednoczesnym ujawnianiem się wspomnianych pajączków. Jeśli więc mamy żylaki i zbyt dużą masę ciała, poradnia chirurgiczna nie wystarczy. Potrzebny nam też będzie dietetyk.

Sprawdź też: Chirurg Gdańsk – Lifemedica

5. Płeć. Bardzo duży wpływ na powstanie choroby żylakowej, ma płeć człowieka. Według badań statystycznych, na chorobę tą 5 razy częściej zapadają kobiety aniżeli mężczyźni. W przypadku tych drugich, bierze się ona bardzo często również z dużego obciążenia, jakiemu poddawane są nogi podczas pracy.

6. Dieta uboga w witaminę C. Witamina C, to poważny oręż w walce z nieprawidłowo kształtującymi się żyłami. Dlatego zanim wybierzemy poradnię chirurgiczną, warto zmienić swoje przyzwyczajenia w kontekście diety. Może się okazać, że dzięki diecie bogatej w witaminę C, chirurg naczyniowy nie będzie nam już potrzebny.

Zobacz również skuteczne zabiegi: skleroterapia Gdańsk

Jeśli pojawiliście się w jednej z powyższych grup ryzyka, nie oznacza to wcale, że wystąpienie żylaków jest u Was pewne. Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka, jest znacznie skuteczniejsza niż dziesiątki leków i operacji. Po co się leczyć, skoro można w pewnym stopniu zapobiegać tej chorobie? Pamiętajmy, że przy okazji nasze samopoczucie gwałtownie się polepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *