Jak zapobiec Alzheimerowi?

Choroba Alzheimera to jedna z najpoważniejszych chorób wieku starczego. Pozornie wydaje się ona nieszkodliwa, bo rzeczywiście – polega na zapominaniu. Jednak zważywszy na to, jak wiele rzeczy w życiu człowiek stopniowo uczy się zapamiętywać, i jak na każdym kroku musi z tej pamięci korzystać, to nawet najmniejsza degeneracja w tym obszarze może mieć dla człowieka fatalne skutki. Choroba Alzheimera rozpoczyna się niepozornie – błahym zapominaniem o urodzinach, terminach spotkań, gubieniem przedmiotów. Kończy się na całkowitej niezdolności do poruszania się, nierozpoznawaniu twarzy najbliższych i niemożności wykonania podstawowych czynności fizjologicznych. Inaczej mówiąc – choroba powoli prowadzi do zrobienia ze starszej osoby niemowlaka niezdolnego zaopiekować się sobą.

Trenuj mózg!

Mówi się, że organ nieużywany zanika. Jest to nieco przekoloryzowane stwierdzenie, które jednak bardzo dobrze obrazuje to, co dzieje się w naszym organizmie gdy unikamy wszelkich aktywności. Komórki mózgowe rozwijają się praktycznie przez całe życie, od niemowlęctwa uczymy się zapamiętywania różnych rzeczy. Im więcej się uczymy, im częściej czytamy książki i rozwiązujemy krzyżówki – tym więcej informacji jesteśmy w stanie przyswoić. Mózg to o tyle ciekawy organ, że uwielbia być trenowany – podobnie jak mięśnie, im więcej go trenujemy, tym większą sprawność nam daje i rośnie w siłę.

Dlatego każdy neurolog zaleca z pełną świadomością, by trenować swój mózg nie tylko w czasie edukacji, ale przez całe życie. Czytanie książek to szczególnie rozwojowe zajęcie, które wymaga zaangażowania nie tylko wzroku, ale sporych obszarów mózgu odpowiedzialnych między innymi za zapamiętywanie i przetwarzanie informacji. Jeśli w naszej rodzinie był przypadek choroby Alzheimera, wówczas jesteśmy bardziej narażeni na jej wystąpienie, dlatego powinniśmy szczególnie dbać o trening mózgu, by wyeliminować ryzyko choroby lub przynajmniej spowolnić jej postęp.

Kiedy zacząć trening mózgu?

Trenowania mózgu przede wszystkim nigdy nie należy zaprzestawać, potwierdzi to każda poradnia neurologiczna. Gdy człowiek przechodzi na emeryturę, jego umysł ma nieco mniej wyzwań, bo nie staje przed nimi w codziennych obowiązkach. Wówczas warto zastąpić pracę zawodową rozwijaniem pasji, czytaniem książek, rozwiązywaniem krzyżówek czy nauką nowych słówek w obcym języku. Pobudzanie komórek mózgu odżywi je i sprawi, że będą one stawiały mocniejszy opór chorobie Alzheimera i spowolnią jej przebieg lub nawet zapobiegną jej wystąpieniu!

Artykuł pod redakcją serwisu zdrowykredens.net.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *