Jakie zabiegi na hemoroidy?

Choroba hemoroidalna ma charakter postępujący. Nie zdiagnozowana wcześnie będzie się rozwijała, prowadząc do coraz silniejszych objawów. W krańcowych przypadkach przerost guzków krwawniczych może uniemożliwić poprawne funkcjonowanie organizmu.

Bardzo ważne jest nie lekceważenie objawów. Hemoroidy w ciąży są bardzo często lekceważone przez kobiety. Liczą one na to, że po porodzie dyskomfort zmniejszy się lub zniknie. Niestety hemoroidy po porodzie często nie tylko nie znikają, ale bardzo gwałtownie się rozwijają. Prowadzi to do zaawansowanego stadium choroby hemoroidalnej, w którym silny ból uniemożliwia chodzenie i wypróżnianie się.  Wtedy pojawia się pytanie: co robić?

Diagnoza choroby hemoroidalnej

Najważniejsze jest szybkie pójście do lekarza. Wizyta u proktologa i badanie per rectum może być krępujące, ale to jedyny sposób na to, aby lekarz ocenił w jakiej fazie jest choroba hemoroidalna. Jeśli hemoroidy będą trzeciego lub czwartego stopnia, konieczna będzie interwencja chirurgiczna.

Jest kilka rodzajów zabiegów, które pozwolą na wyeliminowanie problemów z hemoroidami. Obecnie największą popularnością cieszy się krioterapia. Polega ona na zamrożeniu hemoroidów za pomocą par ciekłego azotu. Powoduje to ich obumarcie i odpadnięcie. Wadą tej metody jest długotrwały proces gojenia, który trwa od dwóch do sześciu tygodni.

Innym popularnym zabiegiem jest gumkowanie, nazywane też metodą Barrona. Wykonując gumkowanie lekarz zakłada na podstawę guzka gumową opaskę, która odcina dopływ krwi. Obumiera on średnio po dziesięciu dniach. Metoda Barrona nie powoduje bólu i nie wymaga hospitalizacji. Jej jedyną wadą jest to, że przez dobę po zabiegu trzeba unikać wypróżnień, gdyż grozi to zsunięciem opaski.

Skleroterapia na hemoroidy

Alternatywą dla pacjentów posiadających słabo rozwinięte guzki krwawnicze jest skleroterapia. Leczenie hemoroidów za pomocą tej metody polega na wstrzyknięciu pod śluzówkę preparatu powodującego krzepnięcie krwi. Niedożywienie spowodowane zakrzepem powoduje, że po kilku dniach guzek obumiera i odpada. Zwykle pacjent nie odczuwa przy tym żadnych dolegliwości.

Sporadycznie pojawia się lekki ból oraz krwawienie, ale zwykle objawy te ustępują po dwóch lub trzech dniach. W przypadku silnie rozwiniętej choroby hemoroidalnej alternatywą dla tradycyjnej operacji jest zabieg DGHAL. W warunkach ambulatoryjnych chirurg zakłada na tętnice hemoroidalne szwy, które odcinają dopływ krwi do guzków krwawniczych. Wadą tego zabiegu jest bardzo wysoka cena, która waha się od 1,5 do 2 tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba przygotować się na jednodniowy pobyt w klinice. Metoda DGHAL nie jest całkowicie nieinwazyjna i wielu lekarzy woli pozostawić swoich pacjentów pod obserwacją przez całą dobę.

Większość zabiegów, które służą leczeniu rozwiniętej choroby hemoroidalnej nie jest bolesna, ani wyjątkowo kosztowna. Jednakże wczesne diagnozowanie przerostu guzków krwawniczych pozwoli na uniknięcie stresu związanego z pobytem w szpitalu i odciąży portfel. Nie do przeceniania są natomiast korzyści, które odniesie organizm, gdy nie dopuści się do rozwoju choroby

2 komentarze do “Jakie zabiegi na hemoroidy?

 • 11 lutego, 2016 o 8:25 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nowoczesne leczenie hemoroidów jest bardzo skuteczne, warto postawić na nowoczesne metody. Polecam skleroterapię, bo efekty zabiegów są naprawdę szybki i hemoroidy znikają niemal natychmiast.

  Odpowiedz
 • 15 lutego, 2016 o 4:22 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Skleroterapia ostatnio jest bardzo popularna, a biorąc pod uwagę to, że nie jest to zabieg tani, to jasno można dojść do wniosków, że po prostu na hemoroidy jest skuteczna. Zresztą nie tylko na nie, bo działa też na żylaki, a coraz więcej lekarzy umie ją wykonywać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *