Szczepionka na grypę żołądkową

Nagłe pogorszenie samopoczucia, gorączka, silna biegunka i wymioty to znak, że najprawdopodobniej zaatakował nas jeden z pięciu szczepów wirusów rota, które u ludzi wywołują tak zwana grupę żołądkową, czyli zakażenie dróg pokarmowych. Niestety przebieg choroby jest niezwykle uciążliwy, choć mija dość szybko, po około 3-9 dniach. Dla dorosłych ludzi grypa żołądkowa raczej nie stanowi dużego zagrożenia, jeżeli nie zapomną oni o regularnym piciu wody, by nie doszło do odwodnienia organizmu, jednakże rotawirus może być bardzo niebezpieczny, jeżeli chodzi o niemowlęta i małe dzieci. W jaki sposób chronić się przed grypą żołądkową?

Szczepić czy nie?

W mediach od jakiegoś czasu sukcesywnie powtarza się zachęty do tego, by nie zaniedbywać takich środków ochrony, jak szczepienia na grypę żołądkową, ponieważ choroba ta się może bardzo szybko rozprzestrzeniać i stanowić poważne zagrożenie. Co roku choruje na nią część naszego społeczeństwa, zarówno dzieci, jak i dorosłych i chociaż jeden rotawirus ma tylko 75 nanometrów średnicy, te małe drobnoustroje są bardzo niebezpieczne.

Osoba chora podczas fazy aktywnej „rozsiewa” miliony takich wirusów, zaś do zakażenia potrzeba jedynie 100. Co więcej, wirusy rota pozostają także na sprzętach z jakimi miał do czynienia zakażony. Do zarażenia dochodzi błyskawicznie. Nie można zapobiec zetknięciu z wirusami, dlatego najlepszą formą ochrony jest szczepionka na grypę żołądkową. Podaje się ją doustnie w trzech dawkach. Należy to zrobić między 6 a 24 rokiem życia dziecka. Niestety, szczepionka nie jest refundowana przez NFZ. Ponadto panuje wokół niej sporo kontrowersji, dotyczących skuteczności.

Oczywiście mogdy nie będzie tak, że 100% szczepionych dzieci nie zachoruje, jednakże jeżeli spojrzymy holistyczne, na skalę masową, szczepienie na grypę żołądkową przynosi mnóstwo korzyści, ponieważ nie tylko mocno spada liczba dzieci, które zapadną na tę chorobę, ale także notuje się mniejszą ilość zachorowań u ludzi dorosłych, którzy także przecież ulegają zakażeniom. Biorąc pod uwagę to, że w przypadku niemowląt i małych dzieci, zakażenie rotawirusem może być chorobą prowadzącą nawet do śmierci, z pewnością warto rozważyć podanie szczepionki, mimo jej wysokiej ceny. Decyzja należy do każdego z rodziców indywidualnie. Na pewno przed jej podjęciem warto zapoznać się z rzetelnymi informacjami na ten temat.

Szczepionka na grypę żołądkową

Warto na chwilę wrócić jeszcze do tematu wirusów rota u najmniejszych pociech. To one najszybciej tracą wodę w przypadku gwałtownej biegunki i wymiotów. Z tego względu dobrze jest w razie ataku choroby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem oraz oczywiście próbować podawać dziecku jak najwięcej napojów. W wielu przypadkach konieczna jest hospitalizacja i nawadnianie za pomocą kroplówki. Nie wolno tego zaniedbać. Często rodzice, kiedy ich dziecko znajdzie się w szpitalu, na skutek odwodnienia spowodowanego grypą żołądkową, żałują, że do tej pory bagatelizowali zalecenia dotyczące szczepienia. Z pewnością warto zainwestować w bezpieczeństwo naszych pociech.

5 komentarzy do “Szczepionka na grypę żołądkową

 • 30 grudnia, 2015 o 9:10 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Zachęcam wszystkich do szczepionki na grypę żołądkową. Dzięki temu można na prawdę oszczędzić sobie mnóstwo nerwów i nie tylko, ale zawłaszcza polecam szczepionkę na jelitówkę dla dzieci. One przechodzą ją rzeczywiście fatalnie.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia, 2015 o 10:42 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Zaraz odezwie się ruch antyszczepionkowców, którzy wszystko wiedzą lepiej od lekarzy i nie namówisz ich na „trucie” swoich dzieci. A potem okazuje się, że grypa żołądkowa to tylko jedna z chorób, bo rotawirusy szaleją i zaczyna się kołomyja.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 1:25 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Każdy rodzic, który decyduje za dziecko (bo przecież to zawsze decyzja rodzica, a nie dziecka) że nie będzie szczepienia na rotawirusy, powinien automatycznie zostać pozbawiony darmowej opieki zdrowotnej na 10 lat wraz z całą rodziną. Do lekarzy tylko prywatnie, do szpitala za kasę, gips na nogę za kasę, żadnego płatnego zwolnienia lekarskiego. To i tak mało za te wszystkie osoby, które pozaraża ze swojej głupoty.

   Odpowiedz
 • 27 stycznia, 2018 o 11:38 am
  Bezpośredni odnośnik

  mnie interesuje taka szczepionka jestem listonoszem i mowie wam wszystkim. Ludzie maja wszystkie Choroby a ta grypa jelitowa mnie lapie CO ROKU,

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *