Rodzaje grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa to bardzo uciążliwa dolegliwość, spowodowana przez wirusy. Może być ona efektem działania zarówno rotawirusów, jak i norawirusów i adenowirusów. Grypa żołądkowa to inaczej wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Wirusy wnikają w błonę śluzową jelita, jednocześnie ją niszcząc, co prowadzi do bólu i nieprzyjemnych objawów.

Objawy grypy żołądkowej

Najbardziej znanym objawem grypy żołądkowej jest silna wodnista biegunka, które może utrzymywać się od 3 do nawet 9 dni. Prócz biegunki, występuje także ogólne osłabienie organizmu, gorączka, nudności oraz wymioty. Często pojawiają się dreszcze.

Okazuje się, że grypę żołądkową mogą wywoływać trzy różne wirusy. Z pewnością najpopularniejszy jest rotawirus, ale oprócz niego możemy mieć do czynienia z norowirusem i adenowirusem.

Rotawirusy najczęściej atakują niemowlęta i dzieci. Okazuje się, że ten typ wirusa wywołuje, aż 90% infekcji wirusowych u ludzi. Przenosi się on drogą pokarmową i powoduje biegunkę oraz wymioty.

Norowirusy nazywane są także wirusami zimowymi. Występują częściej u osób dorosłych i starszych, niż u dzieci. Do tego norawirusy odpowiedzialne są za 90% epidemii biegunek na świecie.

Kolejnym wirusem, który powoduje znane nam objawy, jest adenowirus. Prócz problemów z biegunką i jelitami, ten wirus może także wywoływać zakażenie dróg oddechowych u dzieci, zakażenie oddechowe u rekrutów, oko stoczniowca, choroby jelit u niemowląt, zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie opon mózgowych i rdzenia u niemowląt.

Jak widać, istnieją różne odmiany grypy żołądkowej. Gdy nie jesteśmy pewni, jaki jej rodzaj mamy, poprośmy lekarza o zlecenie dodatkowych badań.

Jak leczyć grypę żołądkową

Na grypę żołądkową nie ma lekarstwa. Można leczyć jej objawy i zapobiegać bolesnym dolegliwościom. Na pewno warto zakupić leki przeciwbiegunkowe i wspomagające nasze jelita, takie jak smecta, czy nifuroksazyd. Do tego kluczowe jest uzupełnianie płynów, ponieważ w czasie biegunki tracimy ich znaczne ilości. Należy pić dużo wody i wspomagać się uzupełnianiem elektrolitów. Zalecane jest wypicie jednej szklanki elektrolitów po każdym pobycie w toalecie. Jeśli mamy gorączkę, weźmy lek przeciwzapalny.

Pamiętajmy, że po powrocie do zdrowia, musimy przez najbliższe dni dbać o dietę. Nasz organizm jest osłabiony, dlatego zadbajmy o dietę lekkostrawną. Unikajmy ciężkich, smażonych posiłków, jedzenia roślin strączkowych, kawy, czy mocnej herbaty. Pijmy ziółka wspomagające trawienie, zadbajmy o odpowiednią ilość zdrowych jogurtów w naszej diecie i nie przeciążajmy naszego organizmu imprezami, czy alkoholem.

Grypa żołądkowa bardzo osłabia nasz organizm, dlatego trzeba mu dać trochę czasu, by się zregenerował. Pozostańmy po chorobie na diecie lekkostrawnej przynajmniej przez tydzień. Ubierajmy się także adekwatnie do temperatury i miejmy świadomość, że przez osłabienie organizmu jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję.

3 komentarze do “Rodzaje grypy żołądkowej

 • 30 grudnia, 2015 o 9:11 pm
  Bezpośredni odnośnik

  I po co to wszystko, jak wystarczy szczepionka na rotawirusy i całe cierpienie dziecka będzie tylko smutnym wspomnieniem?

  Odpowiedz
 • 31 grudnia, 2015 o 10:44 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Norowirusy są nawet groźniejsze niż rotawirusy. Ale te ostatnie zostały rozdmuchane, bo atakują dzieci, a wiadomo, że wymioty i biegunka u dziecka to dużo gorsze objawy niż u dorosłych.

  Odpowiedz
 • 2 stycznia, 2016 o 1:23 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Szczerze mówiąc to mam kompletnie gdzieś czy mam grypę żołądkową taką czy siaką. Rodzaj wirusa mnie nie interesuje, bo nie ma to dla mnie żadnego znaczenia jak mam wymioty i biegunkę. Czytam tak i czytam i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie jak wyleczyć grypę żołądkową. Tak się podniecamy medycyną, a jedynym sposobem jest „przeczekanie” jak u jakiś jaskiniowców!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *