Powikłania grypy żołądkowej

Popularną chorobą, na którą cierpi bardzo wiele osób, jest grypa żołądkowa. Jej objawy to przede wszystkim osłabienie oraz złe samopoczucie, a także biegunka. Tego typu objawy przechodzą zazwyczaj po kilku dniach. Jednak warto wiedzieć, że mogą pojawić się po tej chorobie poważne powikłania.

Objawy grypy żołądkowej

Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu zachorował na grypę żołądkową. Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, która bardzo osłabia organizm. Do objawów grypy żołądkowej możemy zaliczyć między innymi ogólne osłabienie oraz złe samopoczucie. Często pierwszym objawem tej choroby są silne bóle brzucha. Może pojawić się również jadłowstręt. Kolejne etapy tej choroby to nudności i późniejsze wymioty, jak również biegunka. Czasami biegunka może być bardzo wodnista, co osłabia organizm i może prowadzić do odwodnienia.

Niestety pomimo tego, iż naukowcy już ponad 40 lat temu odkryli wirusy, które są odpowiedzialne za powstawanie grypy żołądkowej, nie są w stanie stworzyć leku, który by zahamował rozwój tej choroby. Często pacjentom zaleca się lekkostrawną dietę oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Po kilku dniach choroba zazwyczaj znika, jednak niewiele osób ma świadomość, że może pozostawić po sobie nieprzyjemne powikłania. Zatem jakie mogą wystąpić powikłania po grypie żołądkowej?

Powikłania po grypie żołądkowej

Powikłania przy grypie żołądkowej występują bardzo rzadko, jednak musimy mieć świadomość, że zawsze istnieje ryzyko ich wystąpienia. Często wielu osobom wydaje się, że grypa żołądkowa atakuje jedynie nasz przewód pokarmowy i po wyleczeniu choroby nie jesteśmy już na nic narażeni. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet pomimo wyleczenia się z choroby, możemy być odwodnieni. Jest to bardzo niebezpieczny stan dla każdego dorosłego człowieka, a w szczególności dla dzieci. Może prowadzić między innymi do uszkodzenia organów wewnętrznych, a także utraty świadomości. Odwodnienie może także spowodować osłabienie odporności organizmu lub też utratę sił. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że może to prowadzić nawet do śmierci.

Odwodnienie przy grypie żołądkowej

Warto pamiętać, iż pierwsza faza odwodnienia zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Jednak jeżeli chory utraci więcej wody, może dojść między innymi do utraty masy ciała, ponadto pacjent w tym przypadku odczuwa zwiększone pragnienie. Z kolei jeśli ubytek wody znajduje się w granicach od 2 do 4 procent masy ciała pacjenta, może dojść do zaburzenia widzenia oraz zawrotów głowy, a także do zwiększenia temperatury ciała. W przypadku ubytku wody powyżej 5 procent masy ciała chorego, ten niedobór może wywołać parestezje. Śmierć pacjenta następuje w przypadku, gdy w organizmie jest ubytek wody powyżej 15 procent masy ciała.

Grypa żołądkowa jest bardzo popularną chorobą, która dotyka coraz więcej osób. Trwa ona zazwyczaj kilka dni, a po upływie tego czasu chorzy czują się już dobrze. Jednak niewiele osób ma świadomość, iż ta choroba przewodu pokarmowego może być bardzo groźna, jeżeli wystąpią powikłania.

5 komentarzy do “Powikłania grypy żołądkowej

 • 30 grudnia, 2015 o 9:14 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Trzeba uważać przede wszystkim na odwodnienie. Grypa żołądkowa to przede wszystkim biegunka i wymioty, a w ten sposób bardzo łatwo się odwodnić. Należy więc jak najwięcej pić, ale nie od razu, a małymi łyczkami i częściej.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia, 2015 o 10:57 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Ja po grypie żołądkowej nie mogę wręcz patrzeć na jedzenie przez tydzień. A najlepsze jest to, że nie mogę znieść zapachu fast foodów. Nie jestem jakimś wielkim entuzjastą mcdonalda itd. ale czasem zdarza mi się coś tam zjeść. Ale po grypie żołądkowej wprost nie mogę się do nich zbliżyć – czyli jednak organizm doskonale wie co dla niego jest dobre.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 1:21 pm
   Bezpośredni odnośnik

   hehe, nie trzeba żadnej grypy żołądkowej, żeby to stwierdzić! Przecież to pasza gorsza niż dla zwierząt, nie mam pojęcia jakim cudem na dłuższą metę można się tym ładować. Już lepiej jeść suchy chleb – przynajmniej nie zachorujesz po nim nie tylko na jelitówkę, ale i na inne choroby!

   Odpowiedz
 • 30 września, 2016 o 10:33 am
  Bezpośredni odnośnik

  Czy przy jelitowce moga wystepowac silne zawroty glowy? U mnie utrzymuja sie juz trzeci dzien

  Odpowiedz
 • 1 listopada, 2016 o 5:09 pm
  Bezpośredni odnośnik

  do szczery ROMAN-chłopie pisz częściej takie opinie o tych świństwach serwowanych ludziom ,może przejrzą na oczy bo zwierzęta tego nie chcą jeść

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *