Wymioty przy grypie żołądkowej

W okresie podwyższonego ryzyka zarażeniem się chorobą, bardzo trudno jest się w pełni skutecznie obronić przed atakiem wirusów. Zwłaszcza jeżeli w naszym pobliżu znajduje się osoba, która cierpi z powodu grypy żołądkowej. Jest to jedna z najbardziej zaraźliwych odmian grypy; jej przebieg jest wyjątkowo gwałtowny i wywołujący szczególnie nieprzyjemne objawy. Poza klasyczną gorączką czy ogólnym osłabieniem, jej najbardziej rozpoznawalnymi objawami są biegunka oraz wymioty. Czy można się jakoś przed nimi uchronić? Czy osoba chora jest z góry skazana na męczące odchorowywanie takiej grypy?

Gwałtowne wymioty przy grypie żołądkowej

Niestety nie ma możliwości stuprocentowego  im zapobiegania. Wymioty przy grypie żołądkowej są jednym z głównych objawów choroby i pojawiają się niemal natychmiast po zarażeniu się wirusem. W zasadzie jedynym sposobem na skuteczną profilaktykę jest staranne dezynfekowanie każdego przedmiotu, który znalazł się w kontakcie z osobą chorą. Może to w pewnym stopniu zminimalizować prawdopodobieństwo przedostania się wirusa na kolejną osobę. Jeżeli jednak nastąpi wymiotowanie przy grypie żołądkowej, to należy z całą bezwzględnością zacząć przestrzegać podstawowych zasad dietetycznych. Po pierwsze: należy przyjmować posiłki lekkie, pozbawione tłuszczu oraz w bardzo małych ilościach. Należy również zadbać o to, by nie spożywać pokarmów przynajmniej przez godzinę po ostatnim wymiotowaniu.

Najważniejszym jednak elementem przeciwdziałania wymiotom jest odpowiednie przyjmowanie płynów przez chorego. Na pewno nie mogą one być zimne lub gorące. Optymalna jest temperatura pokojowa; również częstotliwość powinna być spokojna i stała, a sam moment przyjęcia płynów nie powinien być gwałtowny. Nie należy pić duszkiem. Zdecydowanie niewskazane są płyny gazowane i wszelkie słodzone napoje. Należy zapamiętać, że przyjmowanie ich podczas choroby może tylko zwiększyć zwracanie przy grypie żołądkowej.

Profilaktyka grypy żołądkowej

Grypa jelitowa charakteryzuje się bardzo gwałtownym przebiegiem. Najczęściej nie jest możliwe pełne zniwelowanie jej objawów w momencie, kiedy wirus zdążył już się rozwinąć. Z uwagi na to, konieczne jest dbanie o jak najmniejsze kontaktowanie się z osobą zarażoną w czasie jej choroby. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że wirus może być w niej obecny jeszcze przez około dwa dni po ustaniu wszystkich objawów. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że bez konsultacji z lekarzem nie można podejmować żadnych działań leczniczych za pomocą leków bez wcześniejszej konsultacji.

4 komentarze do “Wymioty przy grypie żołądkowej

 • 30 grudnia, 2015 o 9:07 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Chyba nie ma nic gorszego niż wymioty przy jelitówce. Dobrze, że grypa żołądkowa trwa zaledwie kilka dni, bo gdyby takie objawy miały trwać przez dwa tygodnie, to człowiek by się wykończył doszczętnie.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia, 2015 o 10:37 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Najważniejsze to pamiętać, żeby nie zapobiegać wymiotom, nie ograniczać ich. Wymiotowanie przy grypie żołądkowej jest naturalnym procesem i organizm właśnie w ten sposób sam się leczy i pozbywa bakterii i wirusów. Lepiej więc w tym nie przeszkadzać i pozwolić działać naturze.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 1:27 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Jasneeee. chyba nigdy nie wymiotowałaś żółcią. Jak człowiek już nie ma czym to jedyne o czym marzy, to właśnie zatrzymanie wymiotów, a nie fisiowanie jakie to wspaniałe, że grypa żołądkowa zaraz przejdzie, skończy się i będzie wszystko kolorowo i wspaniale.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *