Objawy grypy żołądkowej

Bardzo popularną dolegliwością, która dotyka wiele osób jest grypa żołądkowa. Czym jest ta choroba i jakie są jej pierwsze objawy? Ostre schorzenie przewodu pokarmowego, które charakteryzuje się podłożem wirusowym, to popularna choroba żołądkowa. Najczęściej jest ona wywołana rotawirusami, jednak może zdarzyć się, iż do jej powstania przyczynią się adenowirusy oraz norowirusy. Tego typu chorobę dorośli zazwyczaj przechodzą bez większych powikłań. Jednak należy mieć świadomość, iż grypa żołądkowa może okazać się bardzo niebezpieczna dla małych dzieci. Jak pokazują najnowsze badania, co roku na całym świecie z powodu grypy żołądkowej umiera nawet 500 tysięcy dzieci.

Zarażenie grypą żołądkową

Wirusem grypy żołądkowej można się bardzo łatwo zakazić. Przede wszystkim możemy być chorzy, jeżeli przykładowo będziemy mieć bezpośredni kontakt z zakażonym. Istnieje również ryzyko zakażenia w przypadku, gdy będziemy mieć bezpośredni kontakt z wydzielinami, bądź też z wydalinami osoby chorej. Jeżeli będziemy mieć kontakt z przedmiotem, z którym wcześniej bezpośredni kontakt miała osoba zakażona, również znajdujemy się w grupie ryzyka. Grypa żołądkowa może także przenosić się drogą kropelkową. Jednak jakie są jej objawy?

Objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej to przede wszystkim biegunka. Może ona być bardzo intensywna, co jest niebezpieczne, ponieważ chory może się szybko odwodnić. Wówczas należy przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby nie doszło do odwodnienia. Jednak niewiele osób wie, jak rozpoznać grypę żołądkową, zanim wkroczy ona w najbardziej intensywne stadium. Przede wszystkim początkowe objawy tej choroby to brak apetytu. Również do początkowych objawów grypy żołądkowej możemy zaliczyć osłabienie oraz złe samopoczucie. Wielu pacjentom towarzyszą również nudności. Jednak jak objawia się grypa żołądkowa u niemowląt?

Objawy grypy żołądkowej u dzieci

Należy pamiętać, iż niemowlęta są szczególnie narażone na tę chorobę. Nierozwinięty jeszcze organizm niemowlaka często bardzo ciężko przechodzi grypę żołądkową. W wyniku tej choroby może nawet dojść do zgonu niemowlaka. Zatem warto wiedzieć, iż podstawowym objawem grypy żołądkowej u noworodka są przede wszystkim drgawki gorączkowe. Jeżeli nasze dziecko ma również objawy podrażnień opon mózgowo-rdzeniowych, także może to wskazywać na infekcję wirusami, które przyczyniają się do rozwoju grypy żołądkowej. Należy pamiętać, że jeżeli zauważymy tego typu objawy u dziecka lub też wspomniane wcześniej objawy u osoby dorosłej, powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty. Pomimo tego, że wirus grypy żołądkowej został odkryty ponad 40 lat temu, wciąż lekarze nie potrafią znaleźć leku, który skutecznie pozwoliłby na pozbycie się tej choroby.

Grypa żołądkowa jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas. Jest to choroba o podłożu wirusowym, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia, jednak wciąż nie wynaleziono na nią lekarstwa. Zatem jeżeli zauważymy u siebie lub też u swojego dziecka pierwsze objawy tej choroby, powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty.

4 komentarze do “Objawy grypy żołądkowej

 • 30 grudnia, 2015 o 9:19 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Nie wiem czy są osoby, które nie potrafią rozpoznać grypy żołądkowej. U dorosłych osób jest to aż nad wyraz widoczne. Grypa żołądkowa to praktycznie nieprzerwana biegunka i wymioty, a czasami jedno i drugie jednocześnie. U mnie dochodzi jeszcze mocne pocenie i pojawiają się wręcz drgawki.

  Odpowiedz
 • 31 grudnia, 2015 o 11:07 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Dla mnie to jest nie do pomyślenia, że tyle dzieci umiera na grypę żołądkową co roku. Przecież mamy do cholery XXI wiek i to od dawna! Tak trudno zrozumieć, że to jest groźna choroba i nie można doprowadzić do odwodnienia u dziecka?!?!!?

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 1:08 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Angela, uspokój się. Przecież 99% tych dzieci umiera w krajach III świata, gdzie XXI wiek i medycyna nie dotarły. W cywilizowanej Europie czy USA nie ma takich przypadków wiele, bo grypa żołądkowa to praktycznie tylko odwodnienie i osłabienie, a nie inne objawy. I wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

   Odpowiedz
 • Pingback: Grypa Żołądkowa - objawy i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *