Grypa żołądkowa u dzieci

Grypa żołądkowa, zwana także jelitową, wywoływana jest przez wirusy. Przebieg choroby jest nie tylko bardzo nieprzyjemny, lecz może okazać się także niebezpieczny, przede wszystkim dla dzieci.

Jak można się zarazić grypą żołądkową?

Wirusami wywołującymi chorobę można zarazić się na wiele sposobów, m.in.:

 • poprzez kontakt z przedmiotami dotykanymi przez osobę chorą;
 • przez brudne ręce;
 • kontakt z kałem lub innymi wydzielinami osoby zakażonej;
 • drogą kropelkową.

Pierwsze symptomy grypy jelitowej nie muszą wskazywać właśnie na nią. Osoba chora może odczuwać zmęczenie, ból głowy, nudności i osłabienie, natomiast kolejne objawy choroby są już jednoznaczne i wyjątkowo nieprzyjemne, są to bowiem wymioty i biegunka, niekiedy może wystąpić również wysoka gorączka. Osoba dorosła poradzi sobie z tymi objawami, co jednak zrobić kiedy chorować zaczyna dziecko?

Po czym poznać, że dziecko ma grypę żołądkową

W przypadku niemowląt i maluchów do 3. roku życia, nie wolno zwlekać i w przypadku podejrzenia zakażenia należy natychmiast wezwać lekarza pediatrę, ponieważ grypa żołądkowa u dzieci może być wyjątkowo niebezpieczna. Po czym jednak rodzic może poznać, że maluszek ma grypę żołądkową? Jeśli ilość wypróżnień w ciągu doby znacząco wzrasta, lub konsystencja kału znacząco się zmienia – zwłaszcza u niemowląt – można mówić o problemie.

Jak uniknąć odwodnienia

Nietrudno przeoczyć objawy odwodnienia, dlatego dziecku należy regularnie podawać płyny. Niemowlęta mogą pić mleko matki – ponadto maluchy karmione w ten sposób są mniej podatne na zakażenie. Może się zdarzyć, że lekarz po przybyciu zaleci pobyt malca w szpitalu, gdzie pociecha zostanie podłączona do kroplówki. Rzecz jasna pobyt tam nie należy do najprzyjemniejszych, przede wszystkim dla najmłodszych pacjentów, jednakże jeśli pediatra uzna, że jest konieczny, nie należy się temu sprzeciwiać – lekarz nie robi rodzicom na złość!

Jak leczyć grypę żołądkową u dzieci

Grypa żołądkowa u dziecka jest szczególnie nieprzyjemna także dla rodziców, którzy widzą cierpiącą pociechę. Niestety, na wywołującego ją wirusa nie ma lekarstwa. W trakcie przebiegu choroby kluczową rolę stanowi nawadnianie. Wezwany lekarz prawdopodobnie przepisze leki, które je wspomogą oraz środki przeciwgorączkowe.

W czasie przebiegu grypy żołądkowej należy z większą niż zazwyczaj uwagą dbać o higienę. Pieluszka powinna być zmieniana możliwie najszybciej po jej zmoczeniu (dobrze także umyć pupę maluszka przed założeniem kolejnej). Rodzice, którzy martwią się, że dziecko nie chce jeść, nie powinni jednak na nie naciskać.

Czy można zapobiec zakażeniu grypą żołądkową?

Na rynku pojawiły się skuteczne szczepionki przeciwko grypie jelitowej, warto w nie zainwestować i w ten sposób uniknąć choroby pociechy. Dodatkowo warto dbać o higienę na co dzień – jedzenie przygotowywać czystymi rękami, a także pić tylko wodę z przeznaczonych do tego źródeł.

Jak długo trwa grypa żołądkowa

Zazwyczaj uciążliwe wymioty ustają już po okołu dwóch dniach, jednakże biegunka może trwać nawet do tygodnia.

Grypa żołądkowa dziecka jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością – nie tylko dla chorego malucha, ale także dla jego najbliższych. Warto zatem dbać o odpowiednią higienę i starać się zapobiegać zachorowaniu, a w przypadku, gdy wirus dopadnie pociechę – stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, pamiętając że zaniedbanie może doprowadzić nawet do śmierci.

3 komentarze do “Grypa żołądkowa u dzieci

 • 30 grudnia, 2015 o 10:11 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Kiedyś zrobili fajny eksperyment w Norwegii. Dzieciakom w szkole kazano po każdej lekcji dokładnie myć ręce. Nieważne czy czegoś/kogoś dotykały czy nie – na każdej przerwie wszyscy myli ręce. I co się okazało? Po tygodniu liczba jakichkolwiek chorób spadła o 40%, zwolnień z WF praktycznie nie było, a na grypę żołądkową nie zachorował nikt.

  Odpowiedz
 • 2 stycznia, 2016 o 12:58 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Przy grypie żołądkowej trzeba poić dziecko jak najczęściej, bo bez tego czeka was kroplówka i szpital. Ja przećwiczyłam chyba już wszystkie sposoby i najlepszy okazuje się najprostszy – każda łyżeczka z wodą przy każdej i okazji. I tak małymi kroczkami, praktycznie cały dzień, i to niejeden, ale przynosi to najlepsze skutki i może uda się uniknąć szpitala. Każdemu tego życzę!

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 8:17 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Już widzę moje dziecko jak posłusznie pije pięćdziesiątą łyżeczkę wody. Jak mój Antoś ma grypę żołądkową, albo chociaż temperaturę to wduszenie mu dwóch łyżek wody jest kłopotem nie do wyobrażenia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *