Biegunka przy grypie żołądkowej

Każdy z nas zapewne chorował na grypę żołądkową. Zwiększona częstotliwość oddawania stolca o zmienionej konsystencji na półpłynną lub nawet płynną to biegunka, czyli jeden z jej głównych objawów. Czym jest właściwie spowodowana i jak uchronić się od jej przykrych powikłań?

Jak rozpoznać grypę żołądkową

Biegunka przy grypie żołądkowej wywołana jest zaburzeniami wchłaniania wody i jonów, wynikającymi z działalności bakterii. Są to głównie drobnoustroje z rodzaju rotawirusów (u dzieci), norowirusów (u dorosłych) oraz bakterie z rodziny Campylobacter. Wytwarzają one toksyny, które wywołują stany zapalne jelita cienkiego lub grubego, co z kolei doprowadza do zaburzeń wodno-elektrolitowych. Objęta stanem zapalnym śluzówka jelit nie jest w stanie prawidłowo resorbować wody i składników mineralnych z masy kałowej. Dodatkowo, szkodliwe metabolity bakteryjne powodują zwiększoną perystaltykę jelit.

Leczenie grypy żołądkowej

Na biegunki przy grypie żołądkowej nie ma konkretnego leku, medycy zalecają działać objawowo. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Podczas intensywnego rozwolnienia z ludzkiego ciała ucieka nie tylko woda, ale i jony oraz związki mineralne. Aby je uzupełnić, powinniśmy pić specjalne płyny nawadniające. W skrajnych przypadkach konieczna może być interwencja lekarska, pod postacią podania kroplówki. Kolejny sposób na biegunki przy grypie żołądkowej to przyjmowanie węgla leczniczego. Działa on nie tylko zatwardzająco na masę kałową, ale posiada też właściwości absorbujące i pochłania toksyny bakteryjne. Jeśli po tych zabiegach w ciągu kilku dni objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza. Przepisze on zapewne receptę na leki mocniej działające, np. zawierające nifuroksazyd lub antybiotyki z grupy makrolidów.

Domowe sposoby na grypę żołądkową

Bardzo pomocne mogą okazać się sposoby stosowane w naszych domach od pokoleń. Lekkostrawna dieta, utrzymywana jeszcze do kilku dni po ustaniu objawów, odciąża nasze jelita i pomaga im wrócić do właściwego funkcjonowania. Zalecane są wszystkie pokarmy, które mogą wpłynąć na utwardzenie kału, takie jak kleik ryżowy czy gotowana marchewka. Oprócz tego posiłki powinniśmy przyjmować w niewielkich ilościach, ale często i regularnie. W trakcie grypy żołądkowej możemy sobie pozwolić na przegryzanie sucharków lub herbatników, polecanym sposobem jest też picie odgazowanej coli. Osoby, które już wracają do zdrowia, mogą przygotować sobie lekki warzywny rosół. W trakcie leczenia i tuż po nim niewskazane jest spożywanie pokarmów wzdymających i ciężkostrawnych, jak np. cebula, papryka, kapusta lub fasola.

Jak się chronić przed grypą żołądkową

Aby ustrzec się przed grypą żołądkową, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej i higieny żywności. Mycie rąk, przygotowywanie i przechowywanie posiłków w odpowiednich warunkach i czystych naczyniach, spożywanie wody tylko z pewnych źródeł – najlepiej butelkowanej. To kilka prostych zasad, które mogą uchronić nas przed zakażeniem. U dzieci dodatkowo zalecane przez Światową Organizację Zdrowia są szczepienia ochronne przeciwko rotawirusom.

4 komentarze do “Biegunka przy grypie żołądkowej

 • 30 grudnia, 2015 o 9:05 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Najgorszy jest ten moment grypy jelitowej, gdy cały czas masz biegunkę, a tak naprawdę nie ma już co wydalać i człowiek się męczy już samym tym, że musi usiąść w łazience…

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2016 o 1:47 pm
   Bezpośredni odnośnik

   Ostra faza tzw. grypy jelitowej powinna trwać nie dłużej niż jeden dzień. W pozostałe dni także pacjent zmaga się z typowymi objawami grypy żołądkowej, czyli biegunką i wymiotami, ale nie są już one tak intensywne. Więc w sumie prawdziwe dokuczliwy jest tylko jeden dzień, kiedy dolegliwości gastryczne są najbardziej intensywne. Jeśli trwają one dłużej, to oznacza, że nie jedyną ich przyczyną jest grypa żołądkowa, a inne dolegliwości. Pozdrawiam, prawie lekarz 😉

   Odpowiedz
 • 2 stycznia, 2016 o 12:45 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Częste mycie rąk i tak nie ustrzeże was przed grypą żołądkową. Zakaźność tej choroby jest tak duża, że praktycznie nie da się nie zachorować jeśli ktokolwiek w rodzinie ma już grypę żołądkową. Nie musi kichać i wymiotować gdziekolwiek. Wystarczy przebywanie w tych samych pomieszczeniach i jelitówka dopadnie także Was.

  Odpowiedz
 • 24 czerwca, 2018 o 9:11 pm
  Bezpośredni odnośnik

  No jazda jest ostra u mnie 6 dzień woda z tyłka plus wymioty wodą i piana na języku to nie jest normalnie może to co innego :/??

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *