Co to jest trądzik różowaty?

Nie każda osoba mająca krostki na twarzy ma trądzik, ale też nie każde zaczerwienienie na twarzy to reakcja alergiczna. Czasem może to być postać trądziku. Niestety obecnie wyróżnia się tak wiele postaci tego schorzenia, że najczęściej, aby zidentyfikować która to konkretnie postać trzeba udać się do dermatologa lub zrobić specjalistyczne badania. Jedną z najpowszechniejszych postaci trądziku jest Rosacea, czyli trądzik różowatyCo to jest trądzik różowaty i jak go leczyć?

Charakterystyka trądziku różowatego

Jest to jedna z bardziej charakterystycznych form trądziku, ale może być też mylona z trądzikiem młodzieńczym. Najczęściej trądzik różowaty rozpoznaje się po tym, że na skórze pojawiają się zaczerwienienia pokryte krostkami lub zgrubieniami. Niestety nie jest to łatwe schorzenie do wyleczenia, ponieważ jest to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, która nie ma jednej, konkretnej przyczyny. Może być wywołana zaburzeniami hormonalnymi (jak większość postaci trądziku), ale też zaburzeniami w układzie naczyniowo-ruchowym. U osób, które mają Rosacea nie raz pojawia się też bakteria Helicobater Pylori lub inne pasożyty i bakterie występujące w porach skóry i mieszkach włosowych. Warto zauważyć, że ta forma trądziku pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn, ale też narażone na nią najbardziej są osoby o bardzo jasnej karnacji lub skórze naczyniowej. U części osób zaobserwowano też związek pojawienia się Rosacea z chorobami układu pokarmowego jak choroba wrzodowa żołądka czy nietolerancje pokarmowe. A więc co to jest trądzik różowaty? Jest to bardzo groźna choroba skóry, która nieleczona może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, oraz do obniżenia komfortu życia.

Czynniki zwiększające wystąpienie trądziku różowatego

Niestety jest wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia Rosacea albo pogłębienia jego objawów. Przede wszystkim jak przy każdej chorobie skórnej trzeba unikać promieniowania UV. Obecnie dostępnych jest wiele filtrów przeciw szkodliwym promieniom UV, więc każda osoba może dobrać idealny dla siebie, jednak trzeba pamiętać, że żaden filtr nie chroni skóry w 100%. Niestety nasilenie objawów może spowodować dieta obfita w wysokoprzetworzone pokarmy np. fast food oraz alkohol i ostre przyprawy, a nawet czekoladę. Warto do diety wprowadzić pokarmy lekkostrawne i nie wywołujące nietolerancji pokarmowych. A także stosować nieinwazyjne kosmetyki do pielęgnacji cery. Mogą to być między innymi kosmetyki naturalne oparte na aloesie, który koi skórę, ale też działa antyseptycznie i regenerująco, albo na wyciągu z rumianku, który również poprawia wygląd skóry i rozjaśnia czerwone plamy.

Leczenie Rosacea

Niestety jako przewlekłą choroba ze stanem zapalnym skóry Rosacea nie jest łatwe w leczeniu. Potrzebna jest tu cała gama środków, które wyregulują funkcjonowanie organizmu. Są to między innymi leki poprawiające krążenie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne czy regenerujące skórę. Mogą to być leki przyjmowane doustnie jak i miejscowo zewnętrznie w postaci maści. Leczenie dobiera się bardzo indywidualnie, dlatego każda osoba powinna udać się do dermatologa.

Jednak także medycyna estetyczna czy kosmetologia może być pomocna przy leczeniu trądziku różowatego. W niektórych postaciach Rosacea dobre skutki odnosi laseroterapia czy dermabrazja. A także zabiegi oczyszczające twarz z zaskórników i nadmiaru sebum, oraz nawilżające i przywracające naturalną barierę lipidową skóry. Niestety nie można powiedzieć, że już po jednym zabiegu cera będzie wyglądać jak nowa. Leczenie jak i wspomaganie leczenia odpowiednią pielęgnacją będzie długotrwałe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *