Choroba refluksowa – co warto o niej wiedzieć

Chociaż powikłania choroby refluksowej mogą być bardzo poważne, to jednak pierwsze objawy tego schorzenia rzadko skłaniają chore osoby do kontaktu ze specjalistą. Jednym z powodów braku szybkiej diagnozy są nietypowe dolegliwości, ale w większości przypadków wina leży po stronie pacjentów, którzy wolą leczyć się na własną rękę preparatami dostępnymi bez recepty. Co warto wiedzieć o chorobie refluksowej?

Refluks jest objawem fizjologicznym i jak najbardziej prawidłowym, dopóki nie występuje nadmiernie. Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku można zauważyć często u małych dzieci, ponieważ wtedy przewód pokarmowy nie jest jeszcze prawidłowo wykształcony. W tym przypadku jednak rzadko istnieje potrzeba stosowania preparatów farmaceutycznych. By zmniejszyć refluks u dzieci, stosuje się zwykle środki zagęszczające mleko.

Refluks w ciąży

Nadmierny refluks, który raczej nie bywa powodem choroby refluksowej, występuje także u kobiet w ciąży. Jest on spowodowany przesuwaniem się żołądka ku górze. Na szczęście stan ten cofa się zwykle jeszcze przed porodem. By poprawić komfort życia przyszłej mamy, lekarz może przepisać łagodne środki zobojętniające kwas żołądkowy.

Refluks a nadwaga

Choroba refluksowa może wystąpić także u osób otyłych. Nadmierny refluks ma wtedy taką samą przyczynę, jak u kobiet ciężarnych – na skutek ucisku narządy wewnętrzne przesuwają się. Wpływa to na częstotliwość występowania refluksu. W takim przypadku leczenie choroby nie będzie ograniczało się jedynie do zastosowania środków farmaceutycznych – konieczna jest również zmiana trybu życia oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Przyczyną choroby refluksowej może być również zbyt stresowy tryb życia, który powoduje nieregularne spożywanie posiłków. Innym powodem nieprawidłowego działania mechanizmu utrzymującego treść żołądkową na miejscu może być także uszkodzenie fizyczne, spowodowane na przykład upadkiem lub uderzeniem w brzuch.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej może zostać rozpoczęte dopiero po właściwym rozpoznaniu schorzenia. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ zgaga – pieczenie w przełyku oraz kwaśne odbijania – nie muszą być główną dolegliwością. Objawy choroby refluksowej mogą być także nieswoiste i często pojawiają się nie tylko ze strony przewodu pokarmowego, ale również oddechowego. Po podejrzeniu choroby refluksowej można przeprowadzić badania, które nie tylko mogą potwierdzić diagnozę, ale często również odkryć przyczynę schorzenia.

By sprawdzić, czy dane dolegliwości rzeczywiście są powodowane przez refluks, można skorzystać z różnych możliwości (więcej o nich tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/). Za jedną z mniej inwazyjnych metod uważa się między innymi pH-metrię. Dzięki umieszczeniu w przełyku specjalnej sondy, można sprawdzić, czy treść pokarmowa pozostaje w żołądku. Ten sposób potwierdza jednak tylko występowanie refluksu, nie można przy jego pomocy sprawdzić między innymi tego, z czego wynikają nieprawidłowości.

Po zdiagnozowaniu refluksu lekarz może zalecić odpowiednie środki, zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. Oprócz tego konieczna jest zwykle zmiana trybu życia, między innymi rezygnacja z używek, takich jak papierosy czy alkohol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *