Kolka jelitowa u niemowląt

Istnieje kilka podstawowych odmian kolki. Można mówić o takim schorzeniu, jak kolka nerkowa, kolka wątrobowa oraz kolka jelitowa. Ta ostatnia dolegliwość jest powszechnie spotykana u niemowląt.

Przyczyny kolki jelitowej u niemowląt

Kolka jelitowa u niemowląt to efekt zaburzeń perystaltyki jelit. Układ pokarmowy dziecka nie jest bowiem jeszcze w odpowiedni sposób rozwinięty. Niektóre produkty spożywcze i napoje spożywane przez matkę mogą zaburzać pracę jelit (często kolkę jelitową wywołuje spożywanie ostrych przypraw, teiny oraz kofeiny). Również na pojawienie się kolki jelitowej u niemowląt wpływ może mieć niewłaściwa technika karmienia dziecka.

Na temat przyczyn kolki jelitowej powstało wiele teorii. Niektóre osoby uważają np., że ta dolegliwość może być także efektem nieprawidłowych relacji między rodzicami, a dzieckiem. Istnieje pogląd na ten temat, że kolka jelitowa znacznie częściej dotyka dzieci z rodzin patologicznych, pozbawionych wsparcia, gdzie dzieci są szczególnie narażone na stres. Nie zostało to jednak udowodnione naukowo.

Objawy kolki jelitowej

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki jelitowej jest silny płacz dziecka, występujący najczęściej wieczorem. Dziecko dotknięte kolką jelitową nie może w żaden sposób być uspokojone. Dodatkowo podkurcza ono nóżki, co jest reakcją na ból brzucha. Oprócz tego pojawiają się wzdęcia, zaparcia oraz gazy, a twarz dziecka ulega silnemu zaczerwienieniu.

Jak radzić sobie z kolką jelitową u dziecka?

Kolka jelitowa u dziecka to dolegliwość, z którą można walczyć na szereg różnych sposobów. Pomóc może m.in. masowanie brzuszka dziecka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, klepanie pleców dziecka, by odbiło mu się po spożyciu posiłku, a także przykładanie do brzucha ciepłych pieluszek. Oprócz tego w aptece można nabyć specjalne krople na kolkę, bezpieczne dla niemowląt.

Jak uniknąć kolki jelitowej u niemowląt?

Kolka jelitowa to dolegliwość, której dzieci w wieku niemowlęcym mogą uniknąć lub też zminimalizować częstotliwość jej pojawiania się. Trzeba tylko ściśle trzymać się określonych zasad (więcej o nich tutaj: http://infokolka.net.pl/).

Przede wszystkim w trakcie karmienia należy sprawdzać czy dziecko spożywa pokarm z piersi matki prawidłowo, tj. czy bierze do ust brodawkę wraz z całą otoczką. Jeśli tak się nie dzieje, może się zdarzyć, że wraz z pokarmem będzie połykało ono dodatkowo powietrze, a stąd już bardzo prosta droga do pojawienia się kolki jelitowej.

Należy również uważać w trakcie karmienia butelką. Zbyt duża dziurka w smoczku może powodować połykanie przez dziecko powietrza. Kolejną bardzo istotną sprawą jest alergia dzieci na mleko krowie. Nie należy się zbytnio spieszyć z przestawieniem dziecka z mleka naturalnego na mleko krowie, ze względu na fakt, iż u dziecka może się rozwinąć alergia na takie mleko lub wystąpić nietolerancja laktozy.

Kolce jelitowej warto jest w jak największej mierze zapobiegać. Pozbawione w ten sposób stresu dziecko o wiele szybciej się rozwija w pierwszym roku swojego życia. Przykre dolegliwości, takie jak kolka jelitowa, temu nie sprzyjają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *