Z czego może wynikać brak miesiączki

13U zdrowej kobiety długość cyklu miesiączkowego wynosi od 26 do 33 dni. Nie w każdym miesiącu jest ona jednak taka sama. Poza tym nie wszystkie odstępstwa od razu oznaczają chorobę. Mimo to często brak miesiączki to sygnał, że w organizmie jest pewien problem. Nie warto więc tego lekceważyć, gdyż nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność. Ginekolog w celu zdiagnozowania braku miesiączki powinien zalecić przede wszystkim badanie krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów. Z czego więc może wynikać brak miesiączki?

Miesiączka a ciąża

Już około 10 dni po zapłodnieniu, a więc jeszcze przed terminem planowanego okresu, można sprawdzić, czy jest się w ciąży. Nowoczesne testy ciążowe są bowiem bardzo czułe i wiarygodne. Wynik takiego testu trzeba jednak jeszcze potwierdzić u ginekologa.

Zaburzenia hormonalne

Wśród najczęstszych zaburzeń hormonalnych wymienia się zespół policystycznych jajników. To powszechne schorzenie u kobiet w wieku rozrodczym i częsta przyczyna niepłodności. Zespół policystycznych jajników to zbiór cech organizmu, które są uwarunkowane genetycznie. Obejmują m.in. zaburzenia syntezy estradiolu z nadmiarem męskiego testosteronu. Inne nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej organizmu związane są niekiedy z niską produkcją estrogenów bądź za małą produkcja prolaktyny.

Stres a menstruacja

Menstruacja dość często opóźnia się również ze względu na stres. Kobiety, które żyją w ciągłym stresie, produkują więcej prolaktyny. To hormon, który w zbyt dużej ilości może zatrzymać owulację, a więc wpływa jednocześnie na długość cyklu miesiączkowego i podwyższenie się poziomu hormonów kory nadnerczy.

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych

Większość kobiet boryka się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi po odstawieniu środków antykoncepcyjnych w formie tabletek z hormonami. Podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej w organizmie ustala się bowiem nowa równowaga hormonalna, czego celem jest niedopkalendarz miesiączki pomaga w dostrzeżeniu nieregularnego miesiączkowaniauszczenie do owulacji, a tym samym i ciąży. Dlatego też organizm, po rezygnacji z tabletek, musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Jednak są sytuacje, że cykl miesiączkowy pojawia się normalnie. Jeszcze kilka lat temu było inaczej, co wynikało ze stosowania znacznie wyższych dawek hormonów niż obecnie. Teraz ich ilość jest ograniczona do niezbędnego minimum.

Odchudzanie

Do tego, aby produkować hormony, jajniki i przysadka mózgowa potrzebują energii. Dlatego tak ważna jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. Tymczasem podczas odchudzania się trudno o dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na ogół obniżenie odsetka tkanki tłuszczowej organizmu poniżej 16% na stałe zatrzymuje miesiączkowanie.

Intensywna aktywność fizyczna

Czasami przetrenowany organizm nie ma energii na kontrolowanie pracy układu rozrodczego i nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów. To również prowadzić może do zatrzymania miesiączki.

Podróż

brak miesiączki może i powinien być powodem do konsultacji z lekarzemBrak miesiączki najczęściej wynika z dalekich podróży, które wiążą się ze zmianą stref czasowych. Okazuje się bowiem, że produkcja hormonów związana jest w dużej mierze z zegarem biologicznym. Podczas podróży warto więc rozważyć przyjmowanie melatoniny, tak aby organizm szybko odzyskał równowagę.

Menopauza

Klimakterium dotyczy na ogół kobiet w wieku od 44 do 56 lat. Jednak czasami dotyka również kobiet, które nie ukończyły jeszcze 40. roku życia. Wówczas ma miejsce tzw. przedwczesna menopauza. Wiąże się to oczywiście z brakiem miesiączki, co wcześniejsygnalizowane może być jej opóźnianiem się czy mniejszą obfitością krwawienia.

Wciąż masz jakieś pytania? Sprawdź portal miesiaczka.net.pl, którego redakcja umożliwiła powstanie tego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *