Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel to wyjątkowo dokuczliwy objaw chorobowy. Może on pojawić się zarówno na początku, jak i na końcu przeziębienia lub poważniejszego schorzenia. Często zdarza się, że poważne choroby, takie jak zapalenie płuc lub oskrzeli, są męczące i dolegliwości pozostają nawet po ich zakończeniu. Jak pozbyć się suchego kaszlu w każdym przypadku, bez korzystania z farmaceutycznych środków?

Domową kurację przeciwkaszlową warto zacząć od dużej ilości płynów. To pomaga na początku infekcji, gdy wydzielina zalega w płucach i konieczne jest jej rozrzedzenie oraz wtedy kiedy choroba już się kończy, ale podrażnienie dróg oddechowych pozostaje. Istotna jest także wilgotność i temperatura powietrza w pomieszczeniu – chłód i suche powietrze również może wywoływać suchy kaszel.

Nawilżenie dróg oddechowych to podstawa w przypadku dolegliwości. Wskazanym sposobem domowym w trakcie choroby i tuż po niej jest siemię lniane. Można spróbować zarówno mielonego jak i parzonego w całości. Wystarczy zalać dwie łyżeczki szklanką wrzącej wody – niektórzy radzą nawet zagotować tę mieszankę, aż zgęstnieje. Tego typu roztwór można pić kilka razy dziennie. Działa ona również ochronnie na przewód pokarmowy.

Domowe sposoby na suchy kaszel obejmują powszechnie wykorzystywane rozwiązania w czasie chorób takich jak przeziębienie. Najbardziej znane są syropy. W domu bez trudu można uzyskać między innymi syrop z cebuli, który pomaga w przypadku kaszlu a dodatkowo przyśpiesza zwalczanie infekcji przez organizm. By uzyskać syrop wystarczy pokroić cebulę jak najdrobniej i posypać małą ilością cukru. Niektórzy zalecają spożywać taki syrop z miodem. Innym syropem, który można dość łatwo uzyskać w domu jest preparat uzyskany z sosny. Niestety – najłatwiej jest zrobić to latem. Wystarczy zebrać zielone szyszki sosny i, tak samo jak w przypadku cebuli, zasypać je małą ilością cukru. Niekiedy taki syrop uzyskuje się również na wiosnę – nie z szyszek, a ze świeżych pędów. Jeśli akurat uzyskanie takiego syropu nie jest możliwe, warto wykorzystać olejek pichtowy. Najlepiej kupić ten preparat w sklepie zielarskim, ponieważ musi być to środek przeznaczony do użytku wewnętrznego. Na raz przyjmuje się tylko parę kropli rozpuszczonych w wodzie lub podanych na łyżeczce cukru.

Domowy sposób na suchy kaszel to również lipowa herbata. Ten środek bywa zalecany nie tylko w chorobie. Uważa się, że kwiat lipy łagodzi podrażnienia dróg oddechowych, w tym gardła, dlatego można wykorzystać ten sposób także w przypadku zachrypnięcia z powodu długiego używania głosu. Trzeba jednak pamiętać, że lipowa herbata działa również napotnie, dlatego najlepiej pić ją podczas odpoczynku w domu. By zachować całkowite działanie napoju nie należy słodzić go cukrem.

Jeden komentarz do “Domowe sposoby na suchy kaszel

  • 23 lutego, 2018 o 2:17 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Wszystkie domowe sposoby na suchy kaszel powinny być obwarowane tym, że jednocześnie zrobi się inhalację, bo bez tego nie ma co się spinać. Kaszel musi być przewentylowany, nie ma innej opcji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *