Objawy i leczenie szkarlatyny

Szkarlatynę, inaczej nazywana płonicą, wywołują bakterie paciorkowca typu A. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku przedszkolnym, jednak u nieco starszych również można rozpoznać tą chorobę. Z kolei szkarlatyna u dorosłych występuje niezwykle rzadko.

Przyczyny szkarlatyny

Szkarlatyna jest chorobą zakaźną, którą można zarazić się drogą kropelkową. Można zachorować nie tylko przebywając z osobą chorą w jednym pomieszczeniu, ale również poprzez bezpośredni kontakt z jej rzeczami. Stąd bardzo ważne jest izolowanie osób chorych przed dziećmi. Ponadto choroba ta może się również rozwinąć u dzieci, które przebywają w towarzystwie osób chorych na anginę. To jednak zdarza się znacznie rzadziej.

Objawy szkarlatyny

Pierwsze objawy szkarlatyny pojawiają się po upływie dwóch do czterech dób. Obejmują one wtedy bardzo silne bóle głowy, bóle gardła, trudności w przełykaniu czegokolwiek i wymioty. Następnie po upływie kolejnych dwóch, trzech dni ciało zaczynają pokrywać drobne, często gęsto rozsiane, czerwone, a przy tym szorstkie plamy wielkości główki od szpilki. Jest to najbardziej charakterystyczny objaw tej choroby. Taka wysypka pojawia się początkowo na klatce piersiowej i pachwinach, a następnie pokrywa również twarz, omijając przy tym okolice ust i nosa. W momencie, kiedy wysypka się już wykształci, skóra którą pokrywa, zaczyna się łuszczyć. Nawet po wyleczeniu schorzenia objaw ten nie zniknie przez około dwa tygodnie.

Ponadto szkarlatyna u dzieci może się również objawiać charakterystycznym białym nalotem na powierzchni języka, na którym następnie zaczynają występować czerwone drobne krostki. Ponadto charakterystyczne dla szkarlatyny są również powiększone, bolesne węzły chłonne szyjne i pachwinowe.

Z racji tego, że większość z wymienionych objawów początkowo przypominają anginę, to często dziecko jest błędnie leczone na nie tą chorobę, co trzeba. Dlatego też w momencie, kiedy pojawią się objawy dodatkowe, poza charakterystycznymi dla anginy, należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego lekarza.

Wymienione objawy są charakterystyczne dla szkarlatyny tradycyjnej. Nieco poważniejsze występują w gorszych jej stadiach i przebiegach. Niekiedy szkarlatyna może wywołać zaburzenia pracy układu krążenia, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet nieodwracalne powiększenie się wątroby albo śledziony. Mogą również wystąpić poważne zmiany w gardle, albo poważniejsze powikłania, takie jak posocznica.

Nasze źródło rzetelnych informacji o szkarlatynie: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/szkarlatyna/

Leczenie szkarlatyny

Leczenie szkarlatyny w pełni przebiega farmakologiczne. Choremu podaje się antybiotyki zawierające penicylinę. Cała kuracja trwa około dziesięciu dni, przy czym już po około czterech objawy zaczynają ustępować. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można przerwać leczenia mimo widocznej poprawy. Niedoleczona szkarlatyna może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań zagrażających zdrowiu dziecka. Do najczęściej występujących należą: zapalenie ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego czy nawet kłębkowe zapalenie nerek. Wszystkie wymienione choroby mogą doprowadzić do poważnych zmian w funkcjonowaniu organizmu dziecka. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie leczenie.

Poza leczeniem choroby należy chronić również dziecko przed przebywaniem z osobami chorymi na szkarlatynę, czy nawet anginę. Taki kontakt może doprowadzić do rozwoju choroby w organizmie. Dlatego też tak ważne jest izolowanie dzieci chorych w szkołach. Jedno chore dziecko może doprowadzić do epidemii. Tutaj liczy się już jednak odpowiedzialność rodzica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *