Leczenie prosaków – jak się odbywa?

Prosaki są to drobne nierówności skóry o jasnym zabarwieniu (białym, lub żółtawym). Najczęściej mają średnicę około 1 mm. Zazwyczaj są słabo widoczne, nie przysparzają dolegliwości bólowych i swędzenia. Jest to efekt nadmiernego gromadzenia się sebum w ujściach gruczołów łojowych. Są defektem estetycznym, nie zagrażają zdrowiu. Prosaki na twarzy pojawiają się najczęściej, na policzkach, nosie, czole, prosaki pod oczami, na powiece, czy prosaki na ustach, oraz poza twarzą w okolicach intymnych.

Prosaki – leczenie, jak usunąć prosaki?

Prosaki można usunąć za pomocą specjalistycznych zabiegów. Jeśli masz prosaki, usuwanie ich należy przeprowadzić w specjalistycznej placówce. W przypadku wczesnych i łagodnych zmian można zastosować mikrodermabrazję, a w pozostałych przypadkach, usuwanie mechaniczne.

Mikrodermabrazja jest to peeling wykonywany przy użyciu głowicy pokrytej drobinkami diamentów. Podczas zabiegu naskórek jest ścierany i zasysany przez głowicę. Zabieg jest w pełni bezpieczny, pozwala na wyrównanie struktury skóry i jej oczyszczanie

Peelingi chemiczne są również stosowane na prosaki. Polegają one na zaaplikowaniu na skórę kwasów, wnikających do głębszych warstw skóry. W ten sposób usuwane zostają stare i zniszczone komórki, nadmiar łoju i zanieczyszczenia w okolicy gruczołów łojowych. Najczęściej stosowanym kwasem jest kwas pirogronowy.

Prosaki na powiece ze względu na niemożliwość zastosowania w tej okolicy mikrodermabrazji, oraz kwasów, powinny być usuwane mechanicznie.

Usuwanie prosaków w domowych warunkach poprzez samodzielne wyciskanie i nakłuwanie, wiąże się z ryzykiem powstania infekcji, blizn, oraz przebarwień, co może doprowadzić do pojawienia się jeszcze bardziej widocznych zmian. W zakresie stosowania środków do pielęgnacji zewnętrznej, nie istnieją kosmetyki usuwające prosaki. Jedyną skuteczną metodą ich usunięcia jest usuwanie zabiegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *