Co to jest astygmatyzm

Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku, która często uniemożliwia widzenie prawidłowej perspektywy. Schorzenie to rzadko ma konkretną przyczynę, objawia się zniekształceniem rogówki lub soczewki, czyli tych miejsc w oku, które odpowiadają za odpowiednie załamanie promieni świetlnych. Jak można rozpoznać astygmatyzm i w jaki sposób można leczyć tę chorobę?

Przyczyny astygmatyzmu

W większości przypadków astygmatyzm jest wadą wrodzoną. Bywa również, że niezborność pojawia się na skutek urazu gałki ocznej. Astygmatyzm u dzieci może ujawnić się dość wcześnie – wymaga to noszenia okularów lub soczewek, nawet w bardzo młodym wieku. Takie działanie jest jednak niezbędne, ponieważ konsekwencją nieleczonego astygmatyzmu może być nie tylko pogorszenie tej wady, ale również ogólne pogorszenie widzenia. Dlatego też warto sprawdzać, czy u dziecka nie pojawiają się dolegliwości, które mogą wskazywać na wadę wzroku.

Objawy astygmatyzmu

Pierwsze objawy astygmatyzmu mogą być podobne do tych, które pojawiają się przy innych wadach wzroku. Niepokojące są zwłaszcza takie dolegliwości, jak ropienie oczu, bóle głowy, widoczna niemożność określenia właściwej perspektywy, co może utrudniać chwytanie zabawek i chodzenie bez wpadania na przedmioty. Dzieci z astygmatyzmem mogą również rysować postacie do góry nogami.

Więcej na stronie: http://astygmatyzm.org.pl/

W przypadku zauważenia tego typu objawów, konieczna jest wizyta u okulisty. Specjalista przeprowadza specjalne badanie za pomocą urządzenia, które jest w stanie pokazać odbicie promieni świetlnych od rogówki i soczewki. Dzięki temu łatwo jest określić, czy odbicia są prawidłowe – w innym przypadku świadczy to o wadzie wzroku. Wszelkiego typu badania przeprowadzane pod kątem wykrywania tej wady wzroku są bezbolesne i bezinwazyjne, dlatego nie należy się ich obawiać.

Test na astygmatyzm

Test na astygmatyzm przeprowadzony przez lekarza pozwala na dokładne określenie wady wzroku. Jednak w przypadku, gdy podejrzewa się astygmatyzm u siebie, można skorzystać z prostego testu, który można znaleźć między innymi w internecie. Test polega na patrzeniu na koło z umieszczonymi wewnątrz liniami, które są tej samej grubości i są umieszczone w równych odległościach. Osoba z astygmatyzmem widzi taki rysunek nierównomiernie – część linii będzie bledsza i krótsza.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm można leczyć operacyjnie, jednak takie działanie jest wskazane tylko w przypadku większej wady. Ponadto tego typu leczenie można zastosować tylko u osób dorosłych. Standardowym działaniem jest stosowanie okularów lub szkieł kontaktowych. Do tego celu używa się między innymi soczewek cylindrycznych lub sferycznych. Osoba, która ma astygmatyzm może cierpieć również na inne wady wzroku, co niekiedy może utrudniać dobranie właściwych szkieł. Obecnie jednak zazwyczaj nie ma z tym większych problemów. W przypadku szkieł kontaktowych wcześniej stosowano twarde soczewki, teraz możliwe jest również dopasowanie soczewek miękkich. W przypadku astygmatyzmu nie jest zwykle możliwe zminimalizowanie wady za pomocą specjalnych ćwiczeń, dlatego tego typu czynności należy skonsultować z lekarzem okulistą.

Zobacz również portal: http://magazynnazdrowie.pl/

2 komentarze do “Co to jest astygmatyzm

 • 26 stycznia, 2017 o 4:41 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Astygmatyzm można już na szczęście leczyć zabiegiem laserowym. Zrobiłem dwa lata temu i jestem do dziś zachwycony. W dużej mierze przyczyny astygmatyzmu są nieznane, ale i tak nie można mu zapobiegać, więc jakie to ma znaczenie? Ważne, że można leczyć i zabieg laserowy na astygmatyzm trwa dosłownie momencik.

  Odpowiedz
 • 27 stycznia, 2017 o 5:03 pm
  Bezpośredni odnośnik

  To w sumie nie jest leczenie astygmatyzmu, ale operacja. Fakt, że efekt jest taki sam a nawet lepszy, bo astygmatyzm zostaje praktycznie wyzerowany. Minus jest taki, że przez pierwsze kilka tygodni praktycznie nic nie można robić i się wysilać. Nawet na basen nie można iść popływać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *