Co trzeba wiedzieć o łysieniu androgenowym?

Najczęściej diagnozowanym przez dermatologów – trychologów rodzajem łysienia jest to androgenowe. Łysienie androgenowe to takie, które ma podłoże hormonalne. Konkretnie, odpowiedzialnym za powstawanie łysienia androgenowego hormonem jest testosteron.

Skąd się bierze łysienie androgenowe?

Łysienie tego typu pojawia się wskutek oddziaływanie dehydrotestosteronu na włosy, a konkretniej na mieszki włosowe. Jak sama nazwa wskazuje, substancja ta jest bliską pochodną testosteronu. Pojawia się ona u każdego, jednak niektórzy są szczególnie wrażliwi na jej działanie. Pod wpływem tej substancji, mieszki włosowe niszczeją, przez co włosy stają się coraz cieńsze i bardziej łamliwe. Z czasem przestają one w ogóle rosnąć.

Dlaczego jednak, u niektórych łysienie androgenowe nie pojawia się, a inni cierpią z jego powodu już w młodym wieku? Jak się okazuje, wszystko zapisane jest w genach. Naukowcy są zgodni, że dziedziczność jeśli chodzi o to schorzenie jest bardzo duża. Przede wszystkim, łysienie androgenowe dziedziczone jest przez synów po ojcu. Rzadziej dotyczy ten problem kobiet, choć warto zauważyć, że również panie są narażone na łysienie androgenowe. Nie każdy wie bowiem, że testosteron, który nazywany jest hormonem męskim, w nieco mniejszych ilościach występuje również u kobiet.

Zobacz: Trycholog Gdańsk

Jak przebiega schorzenie?

Czasami, łysienie androgenowe rozpoczyna się bardzo niepozornie. Powstają niewielkie zakola lub też bardzo nieznacznie podnosi się czoło. Z czasem jednak, łysienie postępuje, czasami ogarniając całą głowę. Warto jednak zauważyć, że przypadki pojawienia się łysienia na całej głowie są bardzo rzadkie. Przeważnie, boczna i tylna jej część pozostaje owłosiona przez całe życie nawet u ludzi cierpiących z powodu łysienia androgenowego. Wynika to z tego, że część włosów, przede wszystkim te znajdujące się na wspomnianych miejscach na głowie, wykazuje odporność na działanie szkodliwej pochodnej testosteronu.

Łysienie androgenowe u kobiet

Jak już wspomniano, łysienie to nie tylko męski problem. Z racji tego, że kobiety przeważnie noszą zdecydowanie dłuższe włosy niż mężczyźni, problem łysienia może być dla nich jeszcze poważniejszy. Łysienie androgenowe u kobiet przebiega podobnie jak u mężczyzn, z tą różnicą, że przeważnie łysina pojawia się najpierw na czubku głowy, a nie na jej przodzie.

Jak to leczyć?

Całe szczęście, łysienie androgenowe można leczyć. Zajmuje się tym dermatolog – trycholog, który generalnie jest specjalistą od włosów i związanych z nimi schorzeń.

Leczenie można przeprowadzać na kilka sposobów. Czasami, pacjenci decydują się na przeszczep włosów, jednak jest to raczej ostateczność .Często wystarczają leki przeciwdziałające pochodnej testosteronu oraz niewielka zmiana trybu życia na nieco zdrowszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *