Chlamydia. Czym jest?

Chlamydia to bakteria przenoszona drogą płciową. Rozróżnia się trzy odmiany bakterii Chlamydia. Każda z nich ma odmienny sposób zarażenia, leczenia oraz symptomy. Choć choroba ta jest często lekceważona, to jednak warto pamiętać, iż nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji, a nawet zmian nowotworowych.

Chlamydia. Rodzaje bakterii

Rodzaje bakterii. Pierwszą z nich jest najbardziej powszechna – Chlamydia Trachomatis, którą można zarazić się przez kontakt płciowy z osobą już zakażoną. Istnieje również możliwość zakażenia na basenie. Pneumioniae przenosi się poprzez drogę kropelkową i jest niezwykle groźna – szczególnie dla osób w podeszłym wieku. Psittaci rozmnaża się przez kontakt z każdym rodzajem ptaków zarażonych oraz – rzadziej – z osobami chorymi.

Przebieg choroby. Symptomy choroby nie zawsze pojawiają się tuż po zakażeniu. Czasem bakteria może zaatakować po paru miesiącach. Trachomatis zazwyczaj charakteryzuje się stanami zapalnymi. Często może dojść do – w przypadku kobiet – uszkodzenia płodu w trakcie ciąży. Dochodzi również do bolesnego oddawania moczu. U obu przedstawicieli płci może wystąpić również bezpłodność. Pneumioniae atakuje często między innymi oskrzela. Jego ona niezwykle groźna dla osób w starczym wieku, jednak atakuje także młodych ludzi. Psitacci z kolei objawia się za pomocą migreny oraz bóli opłucnowych. Zakażeni często są zdenerwowani, narzekają na bezsenność. Dochodzi również do stanów depresyjnych. Przedostaje się ona do ciała za pomocą drogi kropelkowej, a następnie wraz z krwią przenosi się do innych narządów, na przykład śledziony.

Leczenie poszczególnych kategorii bakterii. Trachomatis można wyleczyć dzięki specjalnym antybiotykom. Wyleczenie pneumioniae jest bardzo trudne, bowiem tenże rodzaj choroby jest odporny na wszelakie leki. Psittaci natomiast można się pozbyć za pomocą dawek odpowiednich leków, jednak w trakcie ciężkiego przebiegu choroby niezbędna jest hospitalizacja chorego.

Warto pamiętać, iż szczepionki przeciwko Chlamydii nie zostały obecnie opracowane, w związku z czym ważne jest używanie prezerwatyw, a także ostrożny kontakt m.in. z ptakami.

Testy PCR na chlamydiozę

Choroba ta jest ciężka do zdiagnozowania, a badanie zleca się bardzo rzadko. Warto więc – jeśli występuje podejrzenie zakażenia – zrobić domowy test na Chlamydię. PCR jest niezwykle skuteczny, a jego prawidłowość wynosi aż sto procent. Chlamydia test nie jest refundowany, lecz najbardziej skuteczny ze wszystkich metod. Wystarczy zamówić zestaw pobraniowy, a po odebraniu przesyłki pobrać wymaz w postaci śluzu, bądź śliny – z gardła lub pochwy, a następnie nanieść próbkę na test. Po odczekaniu określonej chwili ukaże się odpowiedni wynik.

banner_210px_chlamydioza-1

Jeśli test będzie pozytywny – należy wybrać się do lekarza w celu leczenia. Domowy test warto zrobić, aby w przyszłości nie liczyć się z konsekwencjami lekceważenia bardzo groźnej, acz trudnej do zdiagnozowania choroby. Warto pamiętać, że Chlamydia jest niezwykle groźna dla dzieci, których matki były zarażone w trakcie ciąży ów bakterią.

Więcej o testach PCR przeczytasz w tym miejscu. 

Nie warto ryzykować – badanie jest niedrogie, a może okazać się absolutnie bezcenne!

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *