Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa jest bardzo uciążliwą chorobą, na którą zapadamy najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Mimo, że nie jest szczególnie groźna, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i uniemożliwić choremu sprawne funkcjonowanie przez kilka dni. Jak radzić sobie z takimi infekcjami?

Grypa jelitowa jest infekcją powodowaną najczęściej przez rotawirusy, chociaż w niektórych przypadkach zakażenie powodują adenowirusy i norowirusy. Patogeny mogą przenosić się drogą kropelkową lub oralną przez wodę, pokarm lub brudne dłonie. Do infekcji żołądkowo-jelitowych dochodzi bardzo łatwo, ponieważ osoba zakażona wydala z organizmu ogromne ilości cząsteczek wirusów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do zakażenia wystarczy jedynie kilka takich cząstek.

Objawy grypy jelitowej

Osoby chore odczuwają ogólne osłabienie, zawroty głowy, w niektórych przypadkach w przebiegu infekcji występuje także gorączka. Chorzy cierpią na uporczywe bóle brzucha, biegunki oraz wymioty. Jeśli choroba ma ostry przebieg, osoba zakażona może mieć bardzo wysoką gorączkę (ponad 40 stopni), wodnistą biegunkę, jadłowstręt i silne wymioty. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się po 1-3 dniach od zakażenia. Grupy patogenów powodujących grypę żołądkową uszkadzają nabłonek jelita, dlatego chorzy cierpią na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Leczenie grypy żołądkowej

Niestety, nie znamy żadnego leku zwalczającego wirusy powodujące grypę jelitową. Leczenie ogranicza się do stosowania leków łagodzących objawy, odpowiedniej diety oraz nawadniania organizmu. Pomocniczo można zastosować środki farmakologiczne zwalczające biegunkę, działające przeciwgorączkowo, przeciwbólowo oraz osłonowo na przewód pokarmowy. Dla osoby chorej bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ponieważ biegunka i wymioty powodują znaczną utratę wody. Najskuteczniejsze są preparaty elektrolitowe dostępne w aptekach, chociaż pomocne jest także picie dużych ilości wody mineralnej.

Dieta przy grypie żołądkowej

Bardzo ważna w zwalczaniu objawów grypy żołądkowej jest odpowiednia dieta, dzięki czemu można zapobiec podrażnianiu ścian żołądka i jelit. Osoby chore powinny unikać potraw smażonych oraz ciężkostrawnych, aby nie obciążać układu pokarmowego. Niewskazane jest picie napojów gazowanych oraz soków owocowych.

Jak zapobiec zakażeniu?

Nie ma sposobu, który w stu procentach zapobiegłby zachorowaniu na grypę żołądkowo-jelitową. Można jednak całkiem skutecznie unikać zakażenia, przestrzegając zasad higieny. Największym zagrożeniem są sytuacje, które wiążą się z przebywaniem w większej grupie osób, ponieważ sprzyja to rozprzestrzenianiu się patogenów. Warto pamiętać, aby za każdym razem po powrocie do domu myć ręce. Brudne dłonie są źródłem wielu różnych zakażeń, nie tylko wirusowych, ale także bakteryjnych.

Czy grypa jelitowa może być groźna?

Na grypę żołądkową może zachorować każdy, mało osób jednak zdaje sobie sprawę, jak groźne może być zakażenie wirusami. Ostra infekcja żołądkowo-jelitowa może doprowadzić do odwodnienia, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zagęszczenia krwi, które może mieć bardzo poważne konsekwencje. Choroba najczęściej dotyka dzieci oraz osoby starsze.

7 komentarzy do “Grypa żołądkowa

  • 20 stycznia, 2016 o 3:53 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Najlepsze jest to, że przyjęło się określenie grypa żołądkowa, albo grypa jelitowa, a żadna grypa to nie jest 🙂 Ale tak to jest we współczesnym świecie. Nieważne, że nie o to chodzi, ważne, że wszyscy wiedzą o co chodzi 😉 Jak z mediami – nieważne co powiedział, ważne kto…

    Odpowiedz
    • 20 stycznia, 2016 o 4:37 pm
      Bezpośredni odnośnik

      Nazwa to nazwa. Nie ma się co przejmować, że grypa żołądkowa nie jest grypą, bo co to zmieni? Wszystkie objawy są znane i przebieg choroby nie ma żadnego znaczenia dla nazwy, bo równie dobrze mogla być nazwana od nazwiska jakiegoś badacza i niby co by się zmieniło?

      Odpowiedz
  • 20 stycznia, 2016 o 4:33 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Nie ma szans na uniknięcie zakażenia grypą żołądkową, gdy ktoś z domowników na nią choruje. Próbowałem wszystkiego – nawet nie schodzenia z piętra, gdy w domu byli inni z rodziny. Nic to nie dało. Pare dni później każdy już miał jelitówkę. I nic nie dało się zrobić – tylko przeczekać i przeboleć kilka dni. Nie było innej metody na uniknięcie grypy żołądkowej.

    Odpowiedz
  • 20 stycznia, 2016 o 4:35 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Pamiętajcie, że przy grypie żołądkowej nie można zastopować biegunki i wymiotów. Właśnie o to chodzi, żeby z organizmu wydostało się jak najwięcej zarazków i bakterii. To one powodują wymioty, których powstrzymanie sprawi jedynie to, że grypa żołądkowa będzie nam dokuczać dłużej.

    Odpowiedz
  • 20 stycznia, 2016 o 4:36 pm
    Bezpośredni odnośnik

    Polecam pojenie dzieci z grypą żołądkową regularnie i bez żadnych taryf ulgowych. To konieczne jeśli nie chcecie jechać karetką na sygnale do szpitala. Ja to mam za sobą i nikomu nie polecam. Zwłaszcza z maluszkiem z drgawkami…

    Odpowiedz
  • 8 lutego, 2017 o 1:20 pm
    Bezpośredni odnośnik

    U mnie objawy grypy żołądkowej to tylko biegunka. Obojętnie jak bardzo by mnie nie chwyciło, nawet jak mam spore nudności i wysoką gorączkę, to nigdy nie wymiotuję. Co ciekawe, zdarzyło się po alku, ale przy grypie żołądkowej nigdy. Taki urok 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *