Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych to jedna z najpoważniejszych chorób bakteryjnych skóry. Dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Z tym, że u tych drugich zdecydowanie częściej. Jej głównymi symptomami są zaczerwienienia, wypryski oraz krosty wokół mieszka włosowego. Ze względu na skalę i czas leczenia uważana jest za schorzenie przewlekłe wymagające nie lada cierpliwości.

Co to jest zapalenie mieszka włosowego ?

Zapalenie mieszka włosowego jest to powierzchniowe lub głębokie zakażenie mieszków włosowych bakteriami. Owe bakterie wnikają z zewnątrz przez mieszek włosa i ujścia przyległych do włosów gruczołów łojowych. Szczególne podatne na powstawanie stanu zapalnego mieszków włosowych są miejsca ocierane przez odzież jak kark, plecy i dekolt.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych na głowie dotyczy przede wszystkim mężczyzn, którzy poddają ją zbyt częstemu goleniu. Chodzi tutaj o ostre podrażnienie skóry podczas usuwania włosków. Jednak podrażnienie może wystąpić również w innych miejscach tj. na brodzie, policzkach, nad wargą czy podbródkiem. Zbyt długo trwające może doprowadzić do figówki, czyli przewlekłego, ropnego zapalenia mieszków włosowych. Stan ten jest na tyle poważny, że jego średnie leczenie trwa nawet kilka lat. Związku z czy figówka gronkowca to bardzo niebezpieczna choroba.

Natomiast zapalenie mieszków włosowych na nogach pojawia się częściej u kobiet, ponieważ nagminnie poddają depilacji uda i łydki. Poprzez takie zachowanie, skóra nóg staje się bardziej wrażliwa i skłonna do powstania zapalenia. Podrażnienie może mieć postać wykwitów skórnych wypełnionych ropą bądź płynem surowiczym. Ze względu na to, że tworzą one na ciele skupiska krostek, powodują świąd i ból.

Zapalenie mieszków włosowych leczenie

Oczywiście, mieszki włosowe da się wyleczyć, lecz trzeba wiedzieć w jak najszybszy sposób tego dokonać. Po pierwsze stany zapalne skóry w każdym przypadku powinny być leczone przez dermatologa. Po drugie, skłonności do stanów zapalnych skóry powinny uświadomić pacjentowi, że dotychczasowa metoda usuwania włosków jest szkodliwa. Związku z czym należałoby zastanowić się nad innymi sposobami depilacji – mniej inwazyjnymi oraz nie drażniącymi skóry.

Laserowe usuwanie włosów

Aby uniknąć niechciany powikłań po tradycyjnej depilacji za pomocą jednorazowych maszynek czy zimnych plastrów z woskiem, należy skorzystać z laserowego usuwania włosów. Tego typu metoda jest przede wszystkim bezpieczna, długotrwała i co najważniejsze, poprzez nią główny powód infekcji, a więc wzrost włosków zostaje zlikwidowany. Istotny jest fakt, że osoby cierpiące na zapalenie mieszków włosowych mogą bez wahania skorzystać z tego typu rozwiązania. Zabieg ten daje gwarancje gładkiej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =