Łysienie – jak mu zapobiegać i jak je leczyć?

Przyczyn łysienia jest niezwykle dużo. Często, jest ono spowodowane niewłaściwą dietą. Czasami również łysienie jest efektem terapii zaaplikowanej z powodu innych schorzeń. Przykładowo, włosy wypadają pacjentom po chemioterapii. W większości przypadków, po usunięciu przyczyny choroby, czyli po wdrożeniu właściwej diety, lub zaprzestaniu chemioterapii łysienie przemija. Jednakże, nie jest tak, gdy przyczyną łysienia jest konfiguracja genów za nie odpowiedzialnych.


Na początek kup dobry szampon

Warto zadbać o swoje włosy, póki leczenie łysienia nie jest jeszcze konieczne. Okazuje się bowiem, że o ile działaniami profilaktycznymi nie jesteśmy raczej w stanie uniknąć łysienia, o tyle możemy znacząco je opóźnić.

Warto więc wybrać się do apteki, aby to właśnie tam kupić szampon przeciwdziałający łysieniu. Najlepiej, aby trycholog – dermatolog doradził nam, jaki szampon kupić. Tym nie mniej, również farmaceuta w aptece może nam pomóc.

Zobacz też: Gabinet trychologiczny w Gdańsku – dr Trycholog

Nie mniej ważne są odżywki

Zarówno wtedy, gdy łysienie jest już naszym problemem, jak również wtedy, gdy spodziewamy się, że może nim być w niedługim czasie, powinniśmy skorzystać z odżywek do włosów. Podobnie jak w przypadku szamponów, również nie wszystkie odżywki są oczywiście godne polecenia. Warto więc, aby trycholog – dermatolog określił, jakie odżywki będą najlepsze w naszym przypadku.

Jeśli nie konsultujemy się przed zakupem z lekarzem, bardzo ważne jest, aby kupować odżywki w aptece, a nie w drogeriach kosmetycznych. W sklepach kosmetycznych bowiem często jest wiele odżywek bardzo niskiej jakości. W aptekach natomiast, większość odżywek rzeczywiście jest skuteczna. Ponadto, farmaceuta zna się na rzeczy, więc będzie w stanie doradzić nam, który środek jest najlepszy.

Leczenie łysienia w gabinecie doktorskim

Jeśli nadejdzie ten dzień, w którym szampon i odżywki przestaną być skuteczne, pomóc będzie nam mógł już tylko trycholog – dermatolog. Jest to doktor, którego specjalnością jest właśnie leczenie łysienia.

Na sam początek, trycholog – dermatolog może nam zalecić, abyśmy kupili w aptece tabletki na porost włosów. Takie zalecenie wyda lekarz wtedy, gdy naszym problemem jest tak zwane łysienie androgenowe. Warto zauważyć, iż jest to zdecydowanie najczęściej występujące łysienie.

Jeśli chodzi o tabletki, ich działanie opiera się na dezaktywacji enzymu odpowiedzialnego za tworzenie z testosteronu dihydrotestosteronu. Dzięki temu, dihydrotestosteron po prostu nie powstaje. Jest to istotne, gdyż ta pochodna dobrze znanego i przydatnego w organizmie testosteronu powoduje wypadanie włosów.

Następny etap leczenia łysienia

Jeśli tabletki nie dadzą zadowalających rezultatów, trzeba zacząć poważnie myśleć o zabiegu. Trycholog – dermatolog ma wiele zabiegów do wyboru. Na początek, prawdopodobnie zaoferowane zostaną nam zbiegi laserowe. Inną opcją jest również mezoterapia. Jeśli chodzi o koszta obu tych zabiegów, to za bardzo się one od siebie nie różnią. Również skuteczność leczenia łysienia tymi dwoma metodami jest podobna, z lekką przewagą mezoterapii.

Ostatnią deską ratunku, gdy leczenie łysienia nie jest skuteczne, pomimo wykorzystania wszystkich możliwych metod, jest przeszczep włosów. Jest to zabieg, którego koszty są jednak bardzo wysokie, za to skuteczność prawie stu procentowa.

Więcej: http://drtrycholog.pl/lysienie-androgenowe/

Jeśli zaczną nam wypadać włosy z głowy, nie warto panikować. Problem ten dotyczy większości mężczyzn, jednak leczenie łysienia przynosi coraz lepsze rezultaty. Warto jednak korzystać z pomocy trychologa – dermatologa, zamiast walczyć z łysiną samotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 77